Beqir Vokshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beqir Vokshi

Beqir Vokshi (Gjakovë, 1890 - Juniku, 22 janar 1923) ka qenë i dërguar nga qeveria shqiptare në Zonën Neutrale të Junikut për t'i pajtuar kundër vëllavrasjes me nxitje politike, arsye për të cilën edhe u vra.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Gjakovë, nip i Sulejman Vokshit, pjesë e parisë së qytetit iu besua nga qeveria shqiptare e kohës për të pajtuar kaçakët që vepronin në Junik. Zona e Junukut krijuar nga Fuqitë e Mëdha në vitin 1921. Beqir Vokshi u vra pas shpinde pabesisht nga Hasan Prishtina, Azem dhe Shote Galica të cilët i ndihmuan Kosata Peqan-it të hynë në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ai i cili masakroi popullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishte iniciatori kryesor i Kryengritjes Bolshevike, për të rrëzuar qeverinë shtetformuese të Ahmet Zogut. Ahmet Zogu e kishte thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar vëllavrasjen, e cila kishte filluar nga sulmi i Tropojes dhe rrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]