Carrabregu i Poshtëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Carrabreg i Poshtëm
Qarrabreg i Poshtëm
Fshat
Vendndodhja
Carrabreg i Poshtëm is located in Kosova
Carrabreg i Poshtëm
Carrabreg i Poshtëm
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Deçan
Kryetari i Komunës Bashkim Ramosaj
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 570 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 31′ 47″ Veri

20° 17′ 53″ Lindje

Popullsia 2059 banorë (2011)

Carrabreg i Poshtëm është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Qarrabreg i Poshtëm.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Carrabreg i Poshtëm ndodhet ne Kosovën perëndimore dhe gjendet ne basenin e Rrafshit te Dukagjinit ne mes Deçanit dhe fshatit Përlep përgjatë kufirit malor me shtetin Shqipërinë. Bjeshka qe i përket fshatit njihet si "Bjeshka e madhe".

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia janë 100% shqiptare dhe i përkasin fisit Gash.

Familjet qe jetojnë ne këtë fshat janë: Likaj, Ukehaxhaj, Ramosaj, Demhasaj, Binakaj dhe Qorraj. Njerëzit kryesisht jetojnë me bujqësi, blegtori dhe tregti por ka nga ta qe i kane mbaruar studimet dhe sot kane një karriere te suksesshme si profesorë, zyrtare te larte shteti, biznesmenë dhe kështu me radhe.

Shume njerëz te këtij fshati jetojnë jashtë për shkak te luftërave dhe varfërisë/papunësisë (shume nga ta u detyruan ta lëne Kosovën për shkak te luftës te vitit 1999).

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Infrastruktura e fshatit është mjafte e mire, rrugët janë te asfaltuara, ekziston sistemi i ujerave te zeza, rrjet mjaft i mire i internetit.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Po ashtu fshati ka shkollën e tij fillore te quajtuar "Lidhja e Prizrenit" dhe shtëpinë e shëndetit te emëruar "Adem Ukehaxhaj" e cila gjithashtu shërben për te gjithë Deçanin.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]