Përlepi (Deçan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Prejlep
Arrnjet
Fshat
Vendndodhja
Prejlep is located in Kosova
Prejlep
Prejlep
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Deçan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 517 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 51000
Koordinatat 42° 30′ 27″ Veri

20° 19′ 4″ Lindje

Prejlep, shkruar edhe si Prejlep është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Arrnjet.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prejardhja e emrit të fshat Prejlep nuk është e qartë. Fshatrat për rredh janë Drenoc, Prekolluk, Carrabreg i Epërm, Carrabreg i Poshtëm, Irzniq, Rastavicë dhë Baballoq.

Prejlep, shtrihet për rrethe lumit te Lloqanit dhe afër rrugës magjistrale Pejë-Gjakovë, me lartësi mesatare detare prej 367-500 metrash. Përlepi gjendet mes gjërsisë gjeografike 42,22 shkallë dhe gjatsisë gjeografike prej 20,26 shakallë. Në drejtim të këtij fshati gravitojnë fshatrat e Vokshit (Drenoc, Pobërgjë etj.) si the fshatra të tjera siç janë Carrabregu, Rastavica, Prokulluku, duke u shtri rreze Alpeve Shqiptare. Përlepi karakterizohet me klimë të mesme kontinentale të modifikuar me komponente të klimës mesdhetare. Vera është e nxehtë dhe e thatë. Temperatura mesatare e muajt korrik është 21 C , kurse gjatë dimrit - janar është minus 11 C . Burimet e ujrave që vinë nga kurorat e maleve nga gropa e Erenikut dhe nga Alpet Shqiptare te ashtuquajtura Bjeshket e Nemura, formojnë rrjedhat sipërfaqsore të ujërave në fshatin Prejlep. Të gjitha perrojet e këtij territori derdhen në lumin Erenik, i cili derdhet në lumin Drini i Bardhë afër Urës së Fshejtë. Edhe pse fusha e prejlepit shumë pjellore është dhe një rendësi shume të madhe për ekonomin e këtij fshati, karakterizohet me një mungese shumë të madhe ujore në sezonin verorë. Kryesisht ujitja e fushës bëhet nga ana e puseve të ndryshme që gjinden në këtë vend.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prejlep është i banuar nga dhjetë mbiemra dhe katër fisë. Fisi më i madh është fisi Thaç, me pesë mbiemra nga të cilët janë me prejardhje nga Vokshi, janë: Lokaj, Mazrekaj, Tolaj, Latifaj, Hulaj dhe Kukalajt. Familjet të tjera jo nga fisi Thaç janë Shehaj, Qufaj dhe Zogaj. Ndërsa nga fisi Krasniqi janë Dabiqaj, mendohet se banuesit e parë të këtij fshati janë mbiemri Dabiqaj, Shehaj dhe Qufaj.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]