Drenoci (Deçan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 42°31′V 20°17′L / 42.51°V 20.29°L / 42.51; 20.29 Stampa:Infobox KS vendbanim Drenoc është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë. Fshati Drenoc është një vendbanim turistrik dhe kulturor. Kur thuhet se pjesa perendimore e Kosovës është e njohur për karakteristik të veqant ktu bie fjala për fshatin Drenoc të Deçanit. Drenoci është i ndërtuar pothuajse i gjithi nga kullat e kjo e bën më të vëqant se sa fshatet e tjera.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, fshati paska 1046 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 26 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]