Stadiumi Fadil Vokrri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stadiumi Fadil Vokrri
Stadiumi-i-Prishtines-Fadil-Vokrri.jpg
Stadiumi Fadil Vokrri (2018)
Emri i plotë Stadiumi Fadil Vokrri
Vendndodhja Flag of Kosovo.svg Rr. Fehmi Agani p.n., 10000 Prishtinë, Kosovë
Koordinatat 42°39′47″V 21°09′25″L / 42.66297°V 21.15688°L / 42.66297; 21.15688Koordinatat: 42°39′47″V 21°09′25″L / 42.66297°V 21.15688°L / 42.66297; 21.15688
Pronari Prishtina
Operatori KF Prishtina
Kapaciteti 12.810
Madhësia e fushës 105 x 68
Sipërfaqja Bari
Ndërtimi
Ndërtuar 1951-1953
Hapur 17 maj 1953
Rinovuar 2005 dhe 2016-2018
Çmimi i ndërtimit 3.800.000 (renovimi 2016–2018)
Përdoruesit
KF Prishtina
Përfaqësuesja kosovare e futbollit

Stadiumi Fadil Vokrri është një stadium multi-qëllimor në Prishtinë, Kosovë, dhe është një nga stadiumet më të mëdha në Kosovë, aktualisht përdoret kryesisht për ndeshjet e futbollit dhe është shtëpi e KF Prishtinës. Stadiumi pas renovimit ka një kapacitet prej 12,810 ulësesh. Ajo është gjithashtu një nga dy stadiumet e Kosovës që përdoren për ndeshjet ndërkombëtare të Përfaqësueses kosovare të futbollit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi filloi ndërtimin në vitin 1951 dhe që nga viti 1953 është në shërbim të KF Prishtinës. Stadiumi në vitin 2018 u riemërtua nga Stadiumi i Qytetit në Stadiumin Fadil Vokrri pas vdekjes së legjendës së futbollit kosovar Fadil Vokrri.

Kuriozitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor 2007 ishte hera e parë pas Luftës së Kosovës, që stadiumi ishte i mbushur për afro 30,000 njerëzve, për një koncert të reperit amerikan 50 Cent.

Ndeshjet internacionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 7 shtatorë 2002, u mbajt miqësorja e parë pas Luftës së Kosovës midis Kosovës dhe Shqipërisë.

# Data Kompedicioni Kundërshtari Rezultati Shikuesit
Ndeshjet nga viti 2002
1. 7 shtator 2002 Miqësore Flag of Albania.svg Shqipëria 0–1 25,000
2. 17 shkurt 2010 2–3 10,000
3. 7 shtator 2014 Flag of Oman.svg Omani 1–0 10,700
4. 10 tetor 2015 Flag of Equatorial Guinea.svg Guinea Ekuatoriale 2–0 6,700
5. 13 nëntor 2015 Flag of Albania.svg Shqipëria 2–2 38,000
6. 10 shtator 2018 UEFA Liga e Kombeve Flag of Faroe Islands.svg Ishujt Faroe 2–0 12,667
7. 11 tetor 2018 Flag of Malta.svg Malta 3–1 12,365
8. 20 nëntor 2018 Flag of Azerbaijan.svg Azerbajxhani 4–0 13,000
9. 21 mars 2019 Miqësore Flag of Denmark.svg Danimarka 2–2 13,000
10. 24 mars 2019 Kualifikuese për evropianin UEFA Euro 2020 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 1–1 12,580
11. 7 shtator 2019 Flag of Czech Republic.svg Republika Çeke 2–1 12,678
12. 10 tetor 2019 Miqësore Flag of Gibraltar.svg Gjibraltari 1–0 12,000
13. 14 tetor 2019 Kualifikuese për evropianin UEFA Euro 2020 Flag of Montenegro.svg Mali i Zi 2–0 12,494
14. 17 nëntor 2019 Flag of England.svg Anglia 0–4 12,326
15. 6 shtator 2020 UEFA Liga e Kombeve 2020–21 Flag of Greece.svg Greqia 1–2 0[1]
16. 11 tetor 2020 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 0–1
17. 18 nëntor 2020 Flag of Moldova.svg Moldavia 1–0

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ndeshjet u luajtën pa praninë e tifozëve për shkak të pandemisë COVID-19