UEFA Liga e Kombeve 2020–21

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
2020–21 UEFA Liga e Kombeve
Detajet
DatatFazat e Ligës:
3 shtator – 18 nëntor 2020
Finalet e Ligës së Kombeve:
6-10 tetor 2021
Play-outs të rënies:
24–29 mars 2022
Skuadrat55
Statistikat
Ndeshje të luajtura160
Gola të shënuar362 (2.26 për ndeshje)
Pjesëmarrja102.538 (641 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëNorvegjia Erling Haaland (6 gola)
Të dhënat janë përditësuar më18 nëntor 2020.

UEFA Liga e Kombeve 2020–21 është sezoni i dytë i UEFA Ligës së Kombeve, një garë ndërkombëtare futbolli i shoqatave që përfshin ekipet kombëtare të meshkujve të 55 shoqatave anëtare të UEFA-s.[1] Gara po mbahet nga shtatori deri në nëntor 2020 (faza e ligës), shtator ose tetor 2021 (Finalet e Ligës së Kombeve) dhe mars 2022 (play-out-et e rënies).[2]

Portugalia ishte kampione në mbrojtje, pasi kishte fituar finalet inauguruese të vitit 2019. Sidoqoftë, ata nuk arritën të kualifikohen në finalet e 2021 pasi përfunduan të dytët në grupin e tyre pas Francës.[3] Asnjë nga skuadrat që ishin kualifikuar në finalet e mëparshme të UEFA Ligës së Kombeve nuk u kualifikua në ngjarjen 2021.

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 shtator 2019, UEFA njoftoi se një format i rishikuar do të përdorej për edicionin 2020–21, sezoni i dytë i konkursit.[4] 55 ekipet kombëtare të UEFA-s u ndanë në katër liga, me Ligat A, B dhe C me 16 skuadra secila, të ndara në katër grupe me nga katër ekipe. Liga D do të paraqesë 7 ekipe të ndara në dy grupe, me një që përmban katër ekipe dhe tjetra me tre. Skuadrat u caktuan në liga bazuar në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve UEFA 2018–19. Secila skuadër tani do të luajë gjashtë ndeshje brenda grupit të saj, me përjashtim të një grupi në Ligën D që do të luajë katër, duke përdorur formatin vajtje-ardhje brenda dhe jashtë në ditët e dyfishta të ndeshjeve në shtator, tetor dhe nëntor 2020. Ky format siguron që për pothuajse të gjitha grupet, skuadrat në të njëjtin grup luajnë ndeshjet e tyre të fundit në të njëjtën kohë. Ai gjithashtu rrit numrin e ndeshjeve totale të fazës së ligës nga 138 në 162 dhe minimizon numrin e ndeshjeve miqësore.[5][6]

Në divizionin e lartë, Ligën A, skuadrat garojnë për t'u bërë kampionë të UEFA Ligës së Kombeve. Të katër fituesit e grupeve të Ligës A kualifikohen në Finalet e Ligës së Kombeve, i cili luhet në një format nokaut i përbërë nga gjysmëfinale, play-off i vendit të tretë dhe finale. Çiftet gjysmëfinale do të përcaktohen me anë të një barazimi të hapur. Vendi pritës do të zgjidhet midis katër skuadrave të kualifikuara nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s, me fituesit e finales të kurorëzuar si kampionë të Ligës së Kombeve. Sistemi i ndihmësit të videos në gjyq (VAR) do të përdoret në Finalet e Ligës së Kombeve.[7]

Ekipet gjithashtu garojnë për ngritje dhe rënie në një kampionat më të lartë ose më të ulët. Në Ligat B, C dhe D, fituesit e grupeve ngriten, ndërsa ekipet e vendosura në fund të secilit grup në Ligat A dhe B zbriten. Ndërsa Liga C ka katër grupe ndërsa League D ka vetëm dy, dy skuadrat e Ligës C që do të zbresin do të përcaktohen nga play-out në mars 2022. Bazuar në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve të ekipeve të vendit të katërt, ekipi i renditur në radhë të parë do të përballet me ekipin e katërt, dhe ekipi i renditur i dyti do të përballet me ekipin e renditur në të tretën. Dy ndeshje do të luhen në dy këmbë, me secilën skuadër që luan një ndeshje në shtëpi (ekipi me renditje më të lartë do të presë ndeshjen e dytë). Skuadra që do të shënojë më shumë gola në dy ndeshjet do të mbetet në Ligën C, ndërsa humbësi do të kalojë në Ligën D. Nëse rezultati i përgjithshëm është i nivelit, zbatohet rregulli i golave jashtë, me kohën shtesë të luajtur nëse golat janë jashtë gjithashtu të barabartë. Rregulli i golave në vizitë zbatohet përsëri pas kohës shtesë, me një gjuajtje penalltish të përdorur për të vendosur fituesin nëse nuk shënohen gola gjatë kohës shtesë.

Shorti për renditjen në grup[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëse dy ose më shumë skuadra në të njëjtin grup janë të barabartë në pikë pas përfundimit të fazës së ligës, zbatohen kriteret e mëposhtme të thyerjes së barazimit:

 1. Numër më i madh i pikëve të marra në ndeshjet e luajtura midis ekipeve në fjalë;
 2. Diferenca superiore e golave në ndeshjet e luajtura ndërmjet ekipeve në fjalë;
 3. Numër më i madh i golave të shënuar në ndeshjet e luajtura midis ekipeve në fjalë;
 4. Numër më i madh i golave të shënuar jashtë shtëpisë në ndeshjet e luajtura midis ekipeve në fjalë;
 5. Nëse, pasi kanë aplikuar kriteret 1 deri 4, ekipet kanë ende një renditje të barabartë, kriteret 1 deri në 4 ri-aplikohen ekskluzivisht në ndeshjet midis ekipeve në fjalë për të përcaktuar renditjen e tyre përfundimtare. Nëse kjo procedurë nuk çon në një vendim, zbatohen kriteret 6 deri në 10;
 6. Diferenca e golit superior në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 7. Numër më i lartë i golave të shënuar në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 8. Numër më i lartë i golave të shënuar jashtë në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 9. Numër më i madh i fitoreve në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 10. Numër më i madh i fitoreve jashtë në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 11. Total i pikëve më të ulëta disiplinore në të gjitha ndeshjet e grupeve (1 pikë për një karton të verdhë të vetëm, 3 pikë për një karton të kuq si pasojë e dy kartoneve të verdhë, 3 pikë për një karton të kuq të drejtpërdrejtë, 4 pikë për një karton të verdhë të ndjekur nga një i kuq i drejtpërdrejtë kartelë).
 12. Pozicioni në listën e hyrjes në Ligën e Kombeve UEFA 2020–21.

Kualifikimi në FIFA Kupa e Botës 2022[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga e Kombeve do të lidhet pjesërisht me kualifikimin evropian për Kupën Botërore FIFA 2022 në Katar, me formatin e konfirmuar nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s gjatë takimit të tyre në Nyon, Zvicër më 4 dhjetor 2019.[8][9] Struktura kualifikuese do të varet nga rezultatet nga Liga e Kombeve, edhe pse në një shkallë më të vogël se play-offet kualifikuese të UEFA Euro 2020. Dhjetë fituesit e grupeve pas raundit të parë (faza e grupeve) do të kualifikohen direkt për Kupën e Botës. Pastaj, raundi i dytë (play-off) do të kontestohet nga dhjetë nënkampionët e grupeve, së bashku me dy fituesit më të mirë të grupeve të Ligës së Kombeve, bazuar në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve, që përfundoi jashtë dy të parëve të grupit të tyre kualifikues.[10] Play-off-et do të ndahen në tre rrugë play-off, të luajtura në dy raunde me eliminim direkt (gjysmëfinale dhe finale, me ekipet vendase që do të tërhiqen), nga të cilat gjithashtu tre skuadra shtesë do të kualifikohen.

Programi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është orari i UEFA Ligës së Kombeve 2020–21.[11]

Fazat Raundet Datat
Faza e ligës Dita e parë e ndeshjes 3–5 shtator 2020
Dita e dytë e ndeshjes 6–8 shtator 2020
Dita e tretë e ndeshjes 10–11 tetor 2020
Dita e katërt e ndeshjes 13–14 tetor 2020
Dita e pestë e ndeshjes 14-15 nëntor 2020
Dita e gjashtë e ndeshjes 17–18 nëntor 2020
Finale Gjysmëfinalet Shtator ose tetor 2021
Play-off i vendit të tretë
Finalja
Ndeshjet e eliminimit të zbritjeve Ndeshja e parë 24–25 mars 2022
Ndeshja e dytë 28–29 mars 2022

Lista origjinale e ndeshjeve u konfirmua nga UEFA më 3 mars 2020 pas hedhjes së shortit.[12]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta që tregon ligat në të cilat do të marrë pjesë çdo ekip kombëtar. ██ Liga A██ Liga B██ Liga C██ Liga D

Të 55 ekipet kombëtare të UEFA-s do të hyjnë në garë. Për shkak të ndryshimit të formatit të konkursit, asnjë ekip nuk u zhvendos nga sezoni 2018–19. Përveç fituesve të grupeve, ekipet e vendit të dytë në Ligën C dhe D, së bashku me ekipin e renditur më së miri në vendin e tretë të Ligës D, u ngritën gjithashtu.

League A
Pot Ekipi Prv Rank
1 Flag of Portugalia Portugalia (title holders) 1
Flag of the Netherlands Holanda 2
Flag of Anglia Anglia 3
Flag of Zvicra Zvicra 4
2 Flag of Belgjika Belgjika 5
Flag of Franca Franca 6
Flag of Spanja Spanja 7
Flag of Italia Italia 8
3 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Rise 9
Flag of Ukraina Ukraina Rise 10
Flag of Danimarka Danimarka Rise 11
Flag of Suedia Suedia Rise 12
4 Flag of Kroacia Kroacia dagger 13
Flag of Polonia Polonia dagger 14
Flag of Gjermania Gjermania dagger 15
Flag of Islanda Islanda dagger 16
League B
Pot Ekipi Prv Rank
1 Flag of Rusia Rusia 17
Flag of Austria Austria 18
Flag of Uellsi Uellsi 19
Flag of the Czech Republic Republika Çeke 20
2 Flag of Skocia Skocia Rise 21
Flag of Norvegjia Norvegjia Rise 22
Flag of Serbia Serbia Rise 23
Flag of Finlanda Finlanda Rise 24
3 Flag of Sllovakia Sllovakia dagger 25
Flag of Turqia Turqia dagger 26
Flag of Ireland Irlanda dagger 27
Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore dagger 28
4 Flag of Bullgaria Bullgaria Rise* 29
Flag of Izraeli Izraeli Rise* 30
Flag of Hungaria Hungaria Rise* 31
Flag of Rumania Rumania Rise* 32
League C
Pot Ekipi Prv Rank
1 Flag of Greqia Greqia 33
Flag of Shqipëria Shqipëria 34
Flag of Mali i Zi Mali i Zi 35
Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia Rise 36
2 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Rise 37
Flag of Kosova Kosova Rise 38
Flag of Bjellorusia Bjellorusia Rise 39
Flag of Qiproja Qiproja dagger 40
3 Flag of Estonia Estonia dagger 41
Flag of Sllovenia Sllovenia dagger 42
Flag of Lituania Lituania dagger 43
Flag of Luksemburgu Luksemburgu Rise* 44
4 Flag of Armenia Armenia Rise* 45
Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani Rise* 46
Flag of Kazakistani Kazakistani Rise* 47
Flag of Moldavia Moldavia Rise* 48
League D
Pot Ekipi Rank
1 Flag of Gjibraltari Gjibraltari 49
Flag of Ishujt Faroe Ishujt Faroe 50
Flag of Letonia Letonia 51
Flag of Lihtenshtajni Lihtenshtajni 52
2 Flag of Andorra Andorra 53
Flag of Malta Malta 54
Flag of San Marino San Marino 55

Shorti për fazën e ligës u zhvillua në Qendrën e Konferencave Beurs van Berlage në Amsterdam, Holandë më 3 mars 2020, në orën 18:00 CET.[13][14][15][16]

Liga A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi A1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie Polonia Italia Holanda Bosnja dhe Hercegovina
1 Flag of Polonia Polonia 4 2 1 1 5 2 +3 7 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 0–0 18 Nov 3–0
2 Flag of Italia Italia 4 1 3 0 3 2 +1 6 15 Nov 1–1 1–1
3 Flag of the Netherlands Holanda 4 1 2 1 2 2 0 5 1–0 0–1 15 Nov
4 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina (Y) 4 0 2 2 2 6 −4 2 Bie në Ligën B 1–2 18 Nov 0–0
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(Y) S'mund ta fitojë grupin.

Grupi A2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie Belgjika Danimarka Anglia Islanda
1 Flag of Belgjika Belgjika (X) 4 3 0 1 10 4 +6 9 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 18 Nov 15 Nov 5–1
2 Flag of Danimarka Danimarka (X) 4 2 1 1 4 2 +2 7 0–2 0–0 15 Nov
3 Flag of Anglia Anglia (X) 4 2 1 1 3 2 +1 7 2–1 0-1 18 Nov
4 Flag of Islanda Islanda (R) 4 0 0 4 2 11 −9 0 Bie në Ligën B 1-2 0–3 0–1
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(R) Relegated; (X) S'mund të bjerë.

Grupi A3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie Portugalia Franca Kroacia Suedia
1 Flag of Portugalia Portugalia (X) 4 3 1 0 9 1 +8 10 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 14 Nov 4–1 3–0
2 Flag of Franca Franca (X) 4 3 1 0 7 3 +4 10 0–0 4–2 17 Nov
3 Flag of Kroacia Kroacia (Y) 4 1 0 3 6 11 −5 3 17 Nov 1–2 2–1
4 Flag of Suedia Suedia (Y) 4 0 0 4 1 8 −7 0 Bie në Ligën B 0–2 0–1 14 Nov
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund ta fitojë grupin.

Grupi A4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie Spanja Gjermania Ukraina Zvicra
1 Flag of Spanja Spanja 4 2 1 1 6 2 +4 7 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 17 Nov 4–0 1–0
2 Flag of Gjermania Gjermania 4 1 3 0 7 6 +1 6 1–1 14 Nov 3–3
3 Flag of Ukraina Ukraina 4 2 0 2 4 7 −3 6 1–0 1–2 2–1
4 Flag of Zvicra Zvicra 4 0 2 2 5 7 −2 2 Bie në Ligën B 14 Nov 1–1 17 Nov
Përditësuar më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA

Liga B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi B1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje ose rënie Austria Norvegjia Irlanda Veriore Rumania
1 Flag of Austria Austria (X) 4 3 0 1 6 4 +2 9 Ngritet në Ligën A 18 Nov 15 Nov 2–3
2 Flag of Norvegjia Norvegjia (X) 4 3 0 1 11 3 +8 9 1–2 1–0 4–0
3 Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore (Y) 4 0 1 3 2 8 −6 1 0–1 1–5 18 Nov
4 Flag of Rumania Rumania (Y) 4 1 1 2 4 8 −4 4 Bie në Ligën C 0–1 15 Nov 1–1
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Grupi B2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje ose rënie Skocia Republika Çeke Izraeli Sllovakia
1 Flag of Skocia Skocia (X) 4 3 1 0 5 2 +3 10 Ngritet në Ligën A 1–0 1–1 1–0
2 Flag of the Czech Republic Republika Çeke 4 2 0 2 6 5 +1 6 1–2 15 Nov 18 Nov
3 Flag of Izraeli Izraeli 4 1 2 1 6 6 0 5 18 Nov 1–2 1–1
4 Flag of Sllovakia Sllovakia (Y) 4 0 1 3 4 8 −4 1 Bie në Ligën C 15 Nov 1–3 2–3
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Grupi B3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje ose rënie Rusia Hungaria Turqia Serbia
1 Flag of Rusia Rusia (X) 4 2 2 0 7 4 +3 8 Ngritet në Ligën A 0–0 1–1 3–1
2 Flag of Hungaria Hungaria 4 2 1 1 4 3 +1 7 2–3 18 Nov 15 Nov
3 Flag of Turqia Turqia 4 0 3 1 3 4 −1 3 15 Nov 0–1 2–2
4 Flag of Serbia Serbia (Y) 4 0 2 2 3 6 −3 2 Bie në Ligën C 18 Nov 0–1 0–0
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Grupi B4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje ose rënie Uellsi Finlanda Ireland Bullgaria
1 Flag of Uellsi Uellsi (X) 4 3 1 0 3 0 +3 10 Ngritet në Ligën A 18 Nov 15 Nov 1–0
2 Flag of Finlanda Finlanda (X) 4 3 0 1 4 1 +3 9 0–1 1–0 2–0
3 Flag of Ireland Irlanda (Y) 4 0 2 2 1 3 −2 2 0–0 0–1 18 Nov
4 Flag of Bullgaria Bullgaria (Y) 4 0 1 3 1 5 −4 1 Bie në Ligën C 0–1 15 Nov 1–1
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Liga C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi C1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P PQ Luksemburgu Mali i Zi Azerbajxhani Qiproja
1 Flag of Luksemburgu Luksemburgu (X) 4 3 0 1 6 3 +3 9 Ngritet në Ligën B 0–1 17 Nov 2–0
2 Flag of Mali i Zi Mali i Zi (X) 4 3 0 1 6 2 +4 9 1–2 2–0 17 Nov
3 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 4 1 1 2 2 4 −2 4 1–2 14 Nov 0–0
4 Flag of Qiproja Qiproja (Y) 4 0 1 3 0 5 −5 1 Kualifikohet në Play-outs e rënies 14 Nov 0–2 0–1
Përditësuar më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Grupi C2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P PQ Maqedonia e Veriut Gjeorgjia Armenia Estonia
1 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 4 1 3 0 7 6 +1 6 Ngritet në Ligën B 1–1 2–1 15 Nov
2 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia 4 1 3 0 5 4 +1 6 1–1 15 Nov 18 Nov
3 Flag of Armenia Armenia 4 1 2 1 6 5 +1 5 18 Nov 2–2 2–0
4 Flag of Estonia Estonia 4 0 2 2 4 7 −3 2 Kualifikohet në Play-outs e rënies 3–3 0–1 1–1
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA

Grupi C3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P PQ Sllovenia Greqia Kosova Moldavia
1 Flag of Sllovenia Sllovenia (X) 4 3 1 0 6 0 +6 10 Ngritet në Ligën B 0–0 15 Nov 1–0
2 Flag of Greqia Greqia (X) 4 2 2 0 4 1 +3 8 18 Nov 0–0 2–0
3 Flag of Kosova Kosova (Y) 4 0 2 2 2 4 −2 2 0–1 1–2 18 Nov
4 Flag of Moldavia Moldavia (Y) 4 0 1 3 1 8 −7 1 Kualifikohet në Play-outs e rënies 0–4 15 Nov 1–1
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Grupi C4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P PQ Bjellorusia Lituania Shqipëria Kazakistani
1 Flag of Bjellorusia Bjellorusia 4 2 1 1 6 5 +1 7 Ngritet në Ligën B 15 Nov 0–2 2–0
2 Flag of Lituania Lituania 4 1 2 1 3 4 −1 5[a] 2–2 0–0 0–2
3 Flag of Shqipëria Shqipëria 4 1 2 1 2 1 +1 5[a] 18 Nov 0–1 15 Nov
4 Flag of Kazakistani Kazakistani 4 1 1 2 3 4 −1 4 Kualifikohet në Play-outs e rënies 1–2 18 Nov 0–0
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ a b Ranked on head-to-head points: Lithuania 4, Albania 1.

Ndeshjet e eliminimit të zbritjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga D[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi D1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje Ishujt Faroe Malta Letonia Andorra
1 Flag of Ishujt Faroe Ishujt Faroe 4 3 1 0 7 3 +4 10 Ngritet në Ligën C 3–2 1–1 2–0
2 Flag of Malta Malta 4 1 2 1 4 4 0 5 17 Nov 1–1 14 Nov
3 Flag of Letonia Letonia (Y) 4 0 3 1 2 3 −1 3 14 Nov 0–1 0–0
4 Flag of Andorra Andorra (Y) 4 0 2 2 0 3 −3 2 0–1 0–0 17 Nov
Përditësuar më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA
(Y) S'mund të ngritet.

Grupi D2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje Gjibraltari Lihtenshtajni San Marino
1 Flag of Gjibraltari Gjibraltari 2 2 0 0 2 0 +2 6 Ngritet në Ligën C 17 Nov 1–0
2 Flag of Lihtenshtajni Lihtenshtajni 3 1 1 1 2 1 +1 4 0–1 0–0
3 Flag of San Marino San Marino (Y) 3 0 1 2 0 3 −3 1 14 Nov 0–2
Përditësuar më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA
(Y) S'mund të ngritet.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "UEFA Nations League receives associations' green light" (në anglisht). UEFA. 27 mars 2014.
 2. ^ "Regulations of the UEFA Nations League, 2020/21" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 13 tetor 2019. Marrë më 13 tetor 2019.
 3. ^ "Portugal 0–1 France: N'Golo Kante winner sends Blues into finals". BBC Sport (në anglisht). 14 nëntor 2020. Marrë më 17 nëntor 2020.
 4. ^ "Format change for 2020/21 UEFA Nations League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 5. ^ "UEFA Nations League: all you need to know". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 3 mars 2020. Marrë më 17 qershor 2020.
 6. ^ "What is the UEFA Nations League?". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 7. ^ "VAR to be introduced in 2019/20 UEFA Champions League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 27 shtator 2018. Marrë më 27 shtator 2018.
 8. ^ "UEFA Executive Committee agenda for Nyon meeting". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 27 nëntor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.
 9. ^ "UEFA Nations League format and schedule approved" (në anglisht). UEFA.com. 4 dhjetor 2014.
 10. ^ "2020/21 UEFA Nations League: All you need to know". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 3 mars 2020. Marrë më 17 qershor 2020.
 11. ^ "How the 2020/21 UEFA Nations League will line up". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 12. ^ "2020–21 UEFA Nations League fixture list" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 3 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.
 13. ^ "League Phase Draw". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. Marrë më 27 shkurt 2020.
 14. ^ "Game changer: group stage for UEFA Women's Champions League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 4 dhjetor 2019. Marrë më 4 dhjetor 2019.
 15. ^ "2020/21 UEFA Nations League: League Phase draw". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 9 dhjetor 2019. Marrë më 13 dhjetor 2019.
 16. ^ "44th Ordinary UEFA Congress in Amsterdam". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 4 shkurt 2020. Marrë më 4 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]