UEFA Liga e Kombeve 2020–21 Liga D

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
2020–21 UEFA Liga D e Kombeve
Detajet
Datat3 shtator – 17 nëntor 2020
Skuadrat7
Statistikat
Ndeshje të luajtura6
Gola të shënuar11 (1,83 për ndeshje)
Pjesëmarrja0 (0 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëIshujt Faroe Klæmint Olsen (2 gola)
2022–23
Të dhënat janë përditësuar më 8 shtator 2020.

UEFA Liga e Kombeve 2020–21 Liga D është ndarja e katërt dhe më e ulët e edicionit 2020–21UEFA Ligës së Kombeve, sezoni i dytë i garës ndërkombëtare të futbollit që përfshin ekipet kombëtare të meshkujve të 55 shoqatave anëtare të UEFA-s.[1]

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një ndryshimi të formatit nga sezoni i parë, Liga D u zvogëlua nga 16 në 7 skuadra.[2] Liga do të përbëhet nga anëtarët e rangut më të ulët të UEFA-s nga 49–55 në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve UEFA 2018–19, për t'u ndarë në dy grupe (një grup me katër ekipe dhe një grup me tri ekipe). Secila skuadër do të luajë katër ose gjashtë ndeshje brenda grupit të tyre, duke përdorur formatin vajtje-ardhje brenda dhe jashtë shtëpisë në ditët e dyfishta të ndeshjeve në shtator, tetor dhe nëntor 2020.[3] Fituesit e të dy grupeve do të promovohen në Ligën C të Kombeve UEFA 2022–23.[4]

Ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimet e ekipeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë ndryshimet e ekipeve të Ligës D nga sezoni 2018–19:

Në dalje
Ngritur në
Ligën C të Kombeve
Fituesit e grupeve: Pas ndryshimit të formatit:

Ndryshimet e mëposhtme të ekipit fillimisht ishin vendosur të ndodhnin në Ligën D, por nuk u bënë pasi asnjë skuadër nuk u tërhoq për shkak të ndryshimit të formatit nga UEFA:

Në ardhje
Fillimisht rënë nga
Liga C e Kombeve

Shorti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në listën e aksesit 2020–21, UEFA renditi skuadrat bazuar në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve 2018–19.[5][6] Shorti për fazën e ligës u konfirmua më 4 dhjetor 2019,[7] dhe bazoheshin në renditjen e listës së hyrjes.[8]

Pot 1
Ekipi Rank
 Gjibraltari 49
 Ishujt Faroe 50
 Letonia 51
 Lihtenshtajni 52
Pot 2
Ekipi Rank
 Andorra 53
 Malta 54
 San Marino 55

Shorti për fazën e ligës u zhvillua në Qendrën e Konferencave Beurs van Berlage në Amsterdam, Holandë më 3 mars 2020, në orën 18:00 CET.[9][10] Grupi D1 përmban dy ekipe nga Pot 1 dhe dy ekipe nga Pot 2, ndërsa Grupi D2 përmban dy ekipe nga Pot 1 dhe një ekip nga Pot 2.

Grupet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista origjinale e ndeshjeve u konfirmua nga UEFA më 3 mars 2020 pas hedhjes së shortit.[11] Më 17 qershor 2020, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s rregulloi orarin e fazës së ligës për tetor dhe nëntor 2020 për të lejuar përfundimin e play-offeve kualifikuese të UEFA Euro 2020.[12][13] Pas ndryshimit, një orar i rishikuar për ndeshjet tetor dhe nëntor 2020 u lëshua nga UEFA në 26 qershor 2020.[14][15]

Kohët janë CET/CEST, siç renditen nga UEFA (kohët lokale, nëse janë të ndryshme, gjenden në kllapa).

Grupi 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Promovim Ishujt Faroe Malta Letonia Andorra
1  Ishujt Faroe 4 3 1 0 7 3 +4 10 Ngritet në Ligën C 3–2 1–1 2–0
2  Malta 4 1 2 1 4 4 0 5 17 Nov 1–1 14 Nov
3  Letonia (Y) 4 0 3 1 2 3 −1 3 14 Nov 0–1 0–0
4  Andorra (Y) 4 0 2 2 0 3 −3 2 0–1 0–0 17 Nov
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA
Rregullat për klasifikimin: Tiebreakers
(Y) S'mund të ngritet
Letonia 0–0 Andorra
Report
Ishujt Faroe 3–2 Malta
Report
Pjesëmarrja: 0

Andorra 0–1 Ishujt Faroe
Report
Malta 1–1 Letonia
Report

Ishujt Faroe v Letonia
Report
Andorra v Malta
Report

Ishujt Faroe v Andorra
Report
Letonia v Malta
Report

Malta v Andorra
Report
Letonia v Ishujt Faroe
Report

Andorra v Letonia
Report
Malta v Ishujt Faroe
Report

Grupi 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Promovim Gjibraltari Lihtenshtajni San Marino
1  Gjibraltari 2 2 0 0 2 0 +2 6 Ngritet në Ligën C 17 Nov 1–0
2  Lihtenshtajni 3 1 1 1 2 1 +1 4 0–1 0–0
3  San Marino (Y) 3 0 1 2 0 3 −3 1 14 Nov 0–2
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA
Rregullat për klasifikimin: Tiebreakers
(Y) S'mund të ngritet
Gjibraltari 1–0 San Marino
Report

San Marino 0–2 Lihtenshtajni
Report
Pjesëmarrja: 0
Gjyqtari: Enea Jorgji (Albania)

Lihtenshtajni v Gjibraltari
Report

Lihtenshtajni v San Marino
Report

San Marino v Gjibraltari
Report

Gjibraltari v Lihtenshtajni
Report

Golashënues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "UEFA Nations League receives associations' green light" (në anglisht). UEFA. 27 mars 2014.
 2. ^ "Format change for 2020/21 UEFA Nations League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 3. ^ "UEFA Nations League: all you need to know". UEFA.com (në anglisht). 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 4. ^ "Regulations of the UEFA Nations League, 2020/21" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 13 tetor 2019. Marrë më 13 tetor 2019.
 5. ^ "How the 2020/21 UEFA Nations League will line up". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 6. ^ "UEFA Nations League 2021/21 overall ranking" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 7. ^ "UEFA Executive Committee agenda for Nyon meeting". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 27 nëntor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.
 8. ^ "2020/21 UEFA Nations League – league phase draw procedure" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 4 dhjetor 2019. Marrë më 4 dhjetor 2019.
 9. ^ "League Phase Draw". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. Marrë më 27 shkurt 2020.
 10. ^ "Game changer: group stage for UEFA Women's Champions League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 4 dhjetor 2019. Marrë më 4 dhjetor 2019.
 11. ^ "2020–21 UEFA Nations League fixture list" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 3 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.
 12. ^ "Nations League group stage in September, October and November". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 17 qershor 2020. Marrë më 17 qershor 2020.
 13. ^ "UEFA competitions to resume in August". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 17 qershor 2020. Marrë më 17 qershor 2020.
 14. ^ "Nations League group stage in September, October and November". UEFA.com (në anglisht). 26 qershor 2020. Marrë më 27 qershor 2020.
 15. ^ "2020/21 Nations League: All the confirmed fixtures". UEFA.com (në anglisht). 26 qershor 2020. Marrë më 27 qershor 2020.
 16. ^ "UEFA meets general secretaries of member associations". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 19 gusht 2020. Marrë më 1 shtator 2020.
 17. ^ "UEFA Super Cup to test partial return of spectators". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 25 gusht 2020. Marrë më 1 shtator 2020.
 18. ^ "Nazionale: San Marino-Liechtenstein si gioca a Rimini" [National team: San Marino v Liechtenstein is played in Rimini]. San Marino Football Federation (në italisht). 5 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2020. Marrë më 7 shtator 2020.
 19. ^ "Liechtenstein spielt in Rimini gegen San Marino" [Liechtenstein plays against San Marino in Rimini]. Liechtenstein Football Association (në gjermanisht). 5 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2020. Marrë më 7 shtator 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]