UEFA Liga e Kombeve 2020–21 Liga C

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
2020–21 UEFA Liga C e Kombeve
Detajet
DatatFaza e Ligës:
3 shtator – 18 nëntor 2020
Play-outs të rënies:
24–29 mars 2022
Skuadrat16
Statistikat
Ndeshje të luajtura12
Gola të shënuar23 (1,92 për ndeshje)
Pjesëmarrja0 (0 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëMali i Zi Stevan Jovetić (2 gola)
2022–23
Të dhënat janë përditësuar më 7 shtator 2020.

UEFA Liga e Kombeve 2020–21 Liga C është ndarja e tretë e edicionit 2020–21UEFA Ligës së Kombeve, sezoni i dytë i garës ndërkombëtare të futbollit që përfshin ekipet kombëtare të meshkujve të 55 shoqatave anëtare të UEFA-s.[1]

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një ndryshimi të formatit nga sezoni i parë, Liga C u zgjerua nga 15 në 16 skuadra.[2] Liga do të përbëhet nga anëtarë të UEFA-s të renditur nga 33–48 në renditjen e përgjithshme të UEFA Ligës së Kombeve 2018–19, për t'u ndarë në katër grupe me nga katër. Secila skuadër do të luajë gjashtë ndeshje brenda grupit të tyre, duke përdorur formatin vajtje-ardhje brenda dhe jashtë shtëpisë në ditët e dyfishta të ndeshjeve në shtator, tetor dhe nëntor 2020.[3] Fituesit e secilit grup do të promovohen në UEFA Ligën B të Kombeve 2022–23, dhe ekipi i vendosur i katërti i secilit grup do të kalojë në play-out të rënies.[4]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimet e ekipit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë ndryshimet e ekipit të Ligës C nga sezoni 2018–19:

Në ardhje
Ngritur nga
Liga D e Kombeve
Fituesit e grupeve: Pas ndryshimit të formatit:
Në dalje
Ngritur në
Ligën B të Kombeve
Fituesit e grupeve: Pas ndryshimit të formatit:

Ndryshimet e mëposhtme të ekipit fillimisht ishin vendosur të ndodhnin në Ligën C, por nuk u bënë pasi asnjë skuadër nuk u tërhoq për shkak të ndryshimit të formatit nga UEFA:

Në ardhje
Fillimisht rënë nga
Liga B e Kombeve
Në dalje
Fillimisht rënë në
Ligën D të Kombeve

Shorti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në listën e hyrjes 2020–21, UEFA renditi skuadrat bazuar në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve 2018–19, me një modifikim të vogël: ekipet që fillimisht ranë në sezonin e kaluar u renditën menjëherë nën ekipet e promovuara para ndryshimit të formatit.[5][6] Shorti për fazën e ligës u konfirmua më 4 dhjetor 2019,[7] dhe bazoheshin në renditjen e listës së hyrjes.[8]

Pot 1
Ekipi Rank
 Greqia 33
 Shqipëria 34
 Mali i Zi 35
 Gjeorgjia 36
Pot 2
Ekipi Rank
 Maqedonia e Veriut 37
 Kosova 38
 Bjellorusia 39
 Qiproja 40
Pot 3
Ekipi Rank
 Estonia 41
 Sllovenia 42
 Lituania 43
 Luksemburgu 44
Pot 4
Ekipi Rank
 Armenia 45
 Azerbajxhani 46
 Kazakistani 47
 Moldavia 48

Shorti për fazën e ligës u zhvillua në Qendrën e Konferencave Beurs van Berlage në Amsterdam, Holandë më 3 mars 2020, në orën 18:00 CET.[9][10] Secili grup përmban një ekip nga secili rend.

Grupet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista origjinale e ndeshjeve u konfirmua nga UEFA më 3 mars 2020 pas hedhjes së shortit.[11] Më 17 qershor 2020, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s rregulloi orarin e fazës së ligës për tetor dhe nëntor 2020 për të lejuar përfundimin e play-offeve kualifikuese të UEFA Euro 2020.[12][13] Pas ndryshimit, një orar i rishikuar për ndeshjet tetor dhe nëntor 2020 u publikua nga UEFA në 26 qershor 2020.[14][15]

Kohët janë CET/CEST, siç renditen nga UEFA (kohët lokale, nëse janë të ndryshme, gjenden në kllapa).

Grupi 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Promovim ose kualifikim Luksemburgu Mali i Zi Azerbajxhani Qiproja
1  Luksemburgu (X) 4 3 0 1 6 3 +3 9 Ngritet në Ligën B 0–1 17 Nov 2–0
2  Mali i Zi (X) 4 3 0 1 6 2 +4 9 1–2 2–0 17 Nov
3  Azerbajxhani 4 1 1 2 2 4 −2 4 1–2 14 Nov 0–0
4  Qiproja (Y) 4 0 1 3 0 5 −5 1 Kualifikohet në Play-outs e rënies 14 Nov 0–2 0–1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA
Rregullat për klasifikimin: Tiebreakers
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet
Azerbajxhani 1–2 Luksemburgu
 • Sheydayev 43'
Report
Qiproja 0–2 Mali i Zi
Report
Pjesëmarrja: 0
Gjyqtari: Harm Osmers (Germany)

Qiproja v Azerbajxhani
Report
Pjesëmarrja: 0
Gjyqtari: Filip Glova (Slovakia)
Luksemburgu v Mali i Zi
Report

Luksemburgu v Qiproja
Report
Mali i Zi v Azerbajxhani
Report

Azerbajxhani v Qiproja
Report
Mali i Zi v Luksemburgu
Report

Azerbajxhani v Mali i Zi
Report
Qiproja v Luksemburgu
Report

Luksemburgu v Azerbajxhani
Report
Mali i Zi v Qiproja
Report

Grupi 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Promovim ose kualifikim Maqedonia e Veriut Gjeorgjia Armenia Estonia
1  Maqedonia e Veriut 4 1 3 0 7 6 +1 6 Ngritet në Ligën B 1–1 2–1 15 Nov
2  Gjeorgjia 4 1 3 0 5 4 +1 6 1–1 15 Nov 18 Nov
3  Armenia 4 1 2 1 6 5 +1 5 18 Nov 2–2 2–0
4  Estonia 4 0 2 2 4 7 −3 2 Kualifikohet në Play-outs e rënies 3–3 0–1 1–1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
Rregullat për klasifikimin: Tiebreakers
Maqedonia e Veriut 2–1 Armenia
Report
Estonia 0–1 Gjeorgjia
Report

Armenia v Estonia
Report
Gjeorgjia v Maqedonia e Veriut
Report

Armenia v Gjeorgjia
Report
Estonia v Maqedonia e Veriut
Report

Estonia v Armenia
Report
Maqedonia e Veriut v Gjeorgjia
Report

Maqedonia e Veriut v Estonia
Report
Gjeorgjia v Armenia
Report

Armenia v Maqedonia e Veriut
Report
Gjeorgjia v Estonia
Report

Grupi 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Promovim ose kualifikim Sllovenia Greqia Kosova Moldavia
1  Sllovenia (X) 4 3 1 0 6 0 +6 10 Ngritet në Ligën B 0–0 15 Nov 1–0
2  Greqia (X) 4 2 2 0 4 1 +3 8 18 Nov 0–0 2–0
3  Kosova (Y) 4 0 2 2 2 4 −2 2 0–1 1–2 18 Nov
4  Moldavia (Y) 4 0 1 3 1 8 −7 1 Kualifikohet në Play-outs e rënies 0–4 15 Nov 1–1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
Rregullat për klasifikimin: Tiebreakers
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet
Moldavia 1–1 Kosova
Report
Pjesëmarrja: 0
Sllovenia 0–0 Greqia
Report
Pjesëmarrja: 0

Sllovenia 1–0 Moldavia
Report
Kosova 1–2 Greqia
Report

Greqia v Moldavia
Report
Kosova v Sllovenia
Report

Greqia v Kosova
Report
Moldavia v Sllovenia
Report

Moldavia v Greqia
Report
Sllovenia v Kosova
Report

Greqia v Sllovenia
Report
Kosova v Moldavia
Report
TBC (neutral country)

Grupi 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Promovim ose kualifikim Bjellorusia Lituania Shqipëria Kazakistani
1  Bjellorusia 4 2 1 1 6 5 +1 7 Ngritet në Ligën B 15 Nov 0–2 2–0
2  Lituania 4 1 2 1 3 4 −1 5[a] 2–2 0–0 0–2
3  Shqipëria 4 1 2 1 2 1 +1 5[a] 18 Nov 0–1 15 Nov
4  Kazakistani 4 1 1 2 3 4 −1 4 Kualifikohet në Play-outs e rënies 1–2 18 Nov 0–0
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
Rregullat për klasifikimin: Tiebreakers
Notes:
 1. ^ a b Ranked on head-to-head points: Lithuania 4, Albania 1.
Lituania 0–2 Kazakistani
Report
Pjesëmarrja: 0
Bjellorusia 0–2 Shqipëria
Report
Pjesëmarrja: 0

Kazakistani 1–2 Bjellorusia
Report
Pjesëmarrja: 0
Shqipëria 0–1 Lituania
Report
Pjesëmarrja: 0
Gjyqtari: Serhiy Boyko (Ukraine)

Kazakistani v Shqipëria
Report
Lituania v Bjellorusia
Report

Bjellorusia v Kazakistani
Report
Lituania v Shqipëria
Report

Shqipëria v Kazakistani
Report
Bjellorusia v Lituania
Report

Shqipëria v Bjellorusia
Report
Kazakistani v Lituania
Report

Play out-et e rënies[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Play-offet e rënies në Ligën C janë planifikuar në të njëjtat data me play-off-et kualifikuese të Kupës Botërore 2022 FIFA. Nëse një ose më shumë nga skuadrat që do të marrin pjesë në play-offin e rënies gjithashtu kualifikohen në play-offet kualifikuese të Kupës Botërore, play-offet e rënies do të anulohen dhe ekipet në Ligën C renditen në vendin e 47-të dhe 48-të në Ligën e Kombeve në përgjithësi renditja do të zbritet automatikisht.

Golashënues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "UEFA Nations League receives associations' green light" (në anglisht). UEFA. 27 mars 2014.
 2. ^ "Format change for 2020/21 UEFA Nations League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 3. ^ "UEFA Nations League: all you need to know". UEFA.com (në anglisht). 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 4. ^ "Regulations of the UEFA Nations League, 2020/21" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 13 tetor 2019. Marrë më 13 tetor 2019.
 5. ^ "How the 2020/21 UEFA Nations League will line up". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 6. ^ "UEFA Nations League 2021/21 overall ranking" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 7. ^ "UEFA Executive Committee agenda for Nyon meeting". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 27 nëntor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.
 8. ^ "2020/21 UEFA Nations League – league phase draw procedure" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 4 dhjetor 2019. Marrë më 4 dhjetor 2019.
 9. ^ "League Phase Draw". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. Marrë më 27 shkurt 2020.
 10. ^ "Game changer: group stage for UEFA Women's Champions League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 4 dhjetor 2019. Marrë më 4 dhjetor 2019.
 11. ^ "2020–21 UEFA Nations League fixture list" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 3 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.
 12. ^ "Nations League group stage in September, October and November". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 17 qershor 2020. Marrë më 17 qershor 2020.
 13. ^ "UEFA competitions to resume in August". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 17 qershor 2020. Marrë më 17 qershor 2020.
 14. ^ "Nations League group stage in September, October and November". UEFA.com (në anglisht). 26 qershor 2020. Marrë më 27 qershor 2020.
 15. ^ "2020/21 Nations League: All the confirmed fixtures". UEFA.com (në anglisht). 26 qershor 2020. Marrë më 27 qershor 2020.
 16. ^ "UEFA meets general secretaries of member associations". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 19 gusht 2020. Marrë më 1 shtator 2020.
 17. ^ "UEFA Super Cup to test partial return of spectators". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 25 gusht 2020. Marrë më 1 shtator 2020.
 18. ^ "Meciul Moldova – Kosovo din Liga Națiunilor se va juca în Italia" (në rumanisht). Federația Moldovenească de Fotbal. 8 korrik 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]