Jump to content

Kombëtarja armene e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Armenia
ShoqataFederata Armene e Futbollit
KonfederataUEFA (Evropë)
TrajneriJoaquín Caparrós
Më shumë ndeshjeSargis Hovsepyan (132)[1]
Më shumë golaHenrikh Mkhitaryan (32)
StadiumiVazgen Sargsyan Republican Stadium[2]
Hrazdan Stadium
Kodi I FIFAsARM
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
E treta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
Aktual 90 Steady (20 July 2023)[3]
Më i lartë30 (Mars 2014)
Më i ulët159 (Korik 1994)
E para ndërkombëtare
 Armenia 0–0 Moldavia 
(Yerevan, Armeni; 14 Tetor 1992)
Fitorja më e madhe
 Armenia 7–1 Guatemala 
(Los Angeles, SHBA; 28 Maj 2016)
Humbja më e madhe
 Norvegjia 9–0 Armenia 
(Oslo, Norvegji; 29 Mars 2022)

Ekipi kombëtar i futbollit të Armenisë ( Armenian , Hayastani futboli azgayin havak'akan ) përfaqëson Armeninëfutbollin e shoqatës dhe kontrollohet nga Federata e Futbollit të Armenisë, organi qeverisës për futbollin në Armeni .

Pas fitimit të pavarësisë nga Bashkimi Sovjetik, skuadra luajti ndeshjen e parë ndërkombëtare më 12 tetor 1992. Ekipi kombëtar ka marrë pjesë në kualifikimet e çdo turneu madhor që nga UEFA Euro 1996 e tutje, edhe pse ata ende nuk janë kualifikuar në fazat përfundimtare ose të një Kampionati Evropian të Futbollit të UEFA-s ose në një Kupë Botërore FIFA. [5] Arritjet kryesore të skuadrës ishin arritja në vendin e tretë në fazën kualifikuese të UEFA Euro 2012, [6] dhe promovimi në UEFA Nations League B 2022–23 .

Terreni kryesor i stërvitjes është në Qendrën Teknike-Akademia e Federatës së Futbollit të Armenisëdistriktin verior Avan të kryeqytetit Jerevan, dhe skuadra luan ndeshjet e tyre në shtëpi në Stadiumin Republikan .

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Armenia national football team". Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2015. Marrë më 14 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Home". Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2016. Marrë më 14 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The FIFA/Coca-Cola World Ranking". FIFA (në anglisht). 20 korrik 2023. Marrë më 20 korrik 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  4. ^ Elo rankings change compared to one year ago. "World Football Elo Ratings". eloratings.net (në anglisht). 13 shtator 2023. Marrë më 13 shtator 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  5. ^ "Armenia". FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2019. Marrë më 16 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Ogden, Mark (11 tetor 2011). "Republic of Ireland 2 Armenia 1: match report". London: The Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2012. Marrë më 16 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)