Kombëtarja azerbajxhanase e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Azerbajxhani
[[Skeda:|170px|center]]
Federata Federata Azerbajxhane e Futbollit
Konfederata UEFA
Trajneri Robert Prosinečki
Ndihmës trajneri Gordan Ciprić, Mahmud Qurbanov
Kapiteni aktual Rashad Sadygov
Golashënuesi Gurban Gurbanov (14)
Stadiumi Stadiumi Tofiq Bahramov
Bakcell Arena
FIFA (kodi) AZE
FIFA (rangu) 116
Pozita më e lartë 73 (korrik 2014)
Pozita më e ulët 170 (qershor 1994)
Elo (Rangu) 104
Pozita më e lartë 73 (14 gusht 2014)
Pozita më e ulët 151 (shkurt 2011)
Brenda
Jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flag of Georgia (1990-2004).svg Gjeorgjia 6–3 Flamuri Azerbajxhani
(Gurjaani, Gjeorgji; 17 nëntor 1992)
Fitorja më e madhe

Flamuri Azerbajxhani 4–0 Flamuri Lihtenshtajni
(Baku, Azerbajxhan; 5 qershor 1999)
Humbja më e madhe

Flamuri Franca 10–0 Flamuri Azerbajxhani
(Auxerre, Francë; 6 shtator 1995)
Kupa e Botës
Pjesëmarrja 0 (Filluar më – )
Rezultati më i mirë
Kampionati Evropian
Pjesëmarrja 0 (Filluar më –)
Rezultati më i mirë

Kombëtarja azerbajxhane e futbollit (Azerbajxhanist: [Azərbaycan milli futbol komandası) është kombëtarja që përfaqson në futboll shtetin e Azerbajxhanit dhe është i kontrolluar nga Federata Azerbajxhane e Futbollit. Kombëtarja përfaqson Azjerbajxhanin në kompedicionet ndërkombëtare zyrtare. Shumica e ndeshjeve si vendas Azerbajxhani i luan në stadiumin kombëtar "Tofiq Bahramov", kurse ndeshjet miqësore zhvillohen në stadiumet e klubeve.

Azerbajxhani ka marrë pjesë në kualifikueset e çdo turnamenti madhor që nga Euro 1996, por nuk është kualifikuar asnjëherë për në finalet e turnamentit të një Kupe Bote ose Kampionati Europian.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Periudha e hershme (para viteve 1920')[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të shekullit të njëzetë, futbolli filloi të bëhej popullor në Azerbajxhan, e cila ishte pjesë e Perandorisë Ruse. Në vitin 1912, Azerbajxhani luajti ndeshjen e saj të parë "ndërkombëtare" duke fituar në TbilisiGjeorgjisë kundër skuadrës "Sokole" me rezultatin 4–2. Gjatë 1912–13, ndeshjet midis kombëtareve të Azerbajxhanit dhe Gjeorgjisë filluan të organizoheshin, fillimisht në Tbilisi dhe më pas në Baku. Në vitin 1914, Bashkimi i Futbollit u themelua në Azerbajxhan. Bashkimi i Futbollit mori kontrollin e krijimit të kampioneve zyrtare dhe kompedicioneve zyrtare brënda vendit.[1]

Periudha sovjetike (1920'–1991)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordet e vjetra të skuadrave të futbollit në Azerbajxhanin Sovjetik datojnë në vitet 1926–1927, ku kampionati Trans-Kaukazian u organizua në Tbilisi. Në këtë kampionat morën pjesë tre shtete Kaukaziano Jugore: Azerbajxhani, Armenia dhe Gjeorgjia.[2] Azerbajxhani mbajti ndeshjet e para miqësore kundër Gjeorgjisë dhe Armenisë në vitin 1927 për kampionatin Trans-Kaukazian në Gjeorgji.[2] Gjithashtu në vitin 1926 lojtarët nga Azerbajxhani luajtën tre ndeshje me kombëtaren iraniane në Baku. Në vitin 1929 u luajtën tre ndeshje midis këtyre dy kombëtareve në Tehran. Në gjitha ndeshjet fituan lojtarët e Azerbajxhanit.[3][4]

Vitet 1960' konsiderohen periudha e artë për futbollin azerbajxhanas që nxorri lojtarë si Anatoliy Banishevskiy dhe Alakbar Mammadov si dhe gjygjtarin Tofiq Bahramov, i famshëm në pozicionin e anësorit i cili ndihmoi në dhurimin e golit për Anglinë në finalen e Kupës së Botës 1966 kundër Gjermanisë Perëndimore.

Pas pavarësisë (1992–vazhdon)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 1990'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Azerbajxhani fitoi pavarësinë në vitin 1991, SHFFA — Shoqata e Federatave të Futbollit të Azerbajxhanit — u krijua. Në vitin 1992, futbollisti azerbajxhanas i njohur Alekper Mamedov u bë trajneri i parë i kombëtares azerbajxhane, i cili regjistroi fitoren e parë në historinë e kombëtares që mposhti 3–1 Gjeorgjinë më 25 maj 1993.[5][6] Në vitin 1994, kombëtarja u pranua në FIFA dhe UEFA.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Football". Azerbaijans.az. Marrë më 17 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b World Football Elo Ratings: Azerbaijan
  3. ^ Д. М. Векилов. Участие Азербайджанской ССР в развитии советско-иранских торгово-экономических и культурных связей в 20—30-х годах // Известия Академии наук Азербайджанской ССР. — 1986. — С. 41.
  4. ^ Azərbaycan futbolunun bir əsrlik tarixindən səhifələr
  5. ^ Ibragimov, Erkin. "History >> 1992". AzeriFootball.com. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2007. Marrë më 3 korrik 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Ibragimov, Erkin. "History >> 1993". AzeriFootball.com. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2007. Marrë më 3 korrik 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]