Kombëtarja malazeze e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mali i Zi
Crna Gora
FSCG.png
Federata FSCG
Konfederata UEFA
Trajneri Branko Brnović
Ndihmës trajneri Anto Drobnjak
Radislav Dragićević
Dragoje Leković
Kapiteni aktual Mirko Vučinić
Golashënuesi Mirko Vučinić (15)
Stadiumi Stadion pod Goricom
FIFA (kodi) MNE
FIFA (rangu) 54
Pozita më e lartë 16 (qershor 2011)
Pozita më e ulët 199 (qershor 2007)
Brenda
Jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flag of Montenegro.svg Mali i Zi 2 - 1 Hungaria Flag of Hungary.svg
(Podgoricë, 24 mars 2007)
Fitorja më e madhe

Flag of San Marino.svg San Marino 0 - 6 Mali i Zi Flag of Montenegro.svg
(Seravalle, 11 shtator 2012)
Humbja më e madhe

Flag of Romania.svg Rumania 4 - 0 Mali i Zi Flag of Montenegro.svg
(Bukuresht, 31 maj 2008)
Flag of Montenegro.svg Mali i Zi 0 - 4 Ukraina Flag of Ukraine.svg
(Podgoricë, 7 qershor 2013)

Kombëtarja malazeze e futbollit (malazezisht: Fudbalska reprezentacija Crne Gore, Фудбалска репрезентација Црне Горе) përfaqëson Malin e Zi në futbollin ndërkombëtar dhe është e kontrolluar nga Federata e Futbollit e Malit të Zi.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas pavarësisë së Malit të Zi nga Serbia dhe Mali i Zi, Serbia morri vendin e Serbisë dhe Malit të Zi në fazën kualifikuese të UEFA Euro 2008, por UEFA ka deklaruar se ata do të jenë të gatshëm për ta përfshirë Malin e Zi në këtë hyrje të fundit, për aq kohë sa FIFA nuk kishte ratifikuar ende një qeveri të veçantë futbolli në Mal të Zi përpara shtatorit të vitit 2006, kur filluan kualifikimet. Sidoqoftë, pasi filloj kampionati, kjo nuk do të kishte ndodhur. Në tetor 2006, Malit të Zi iu dha anëtarësimi i përkohshëm në UEFA, me një debat për anëtarësimin e plotë në një Kongres të plotë të UEFA-së në janar të vitit 2007.

Historiku i trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Flag of Montenegro.svg Zoran Filipović (2006-2009)
  2. Flag of Croatia.svg Zlatko Kranjčar (2010-2011)
  3. Flag of Montenegro.svg Branko Brnović (2011- sot)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]