Jump to content

Kombëtarja portugeze e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kombëtarja portugeze e futbollit
Shirt badge/Association crest
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
AktualRënditja e FIFAs
Më i lartë3
Më i ulët43

Kombëtarja Portugeze e Futbollit (Portugalisht: Seleção Portuguesa de Futebol) përfaqëson Portugalinë në futbollin ndërkombëtar që nga viti 1921. Stadiumi i skuadrës është Estádio NacionalOeiras.Suksesin më të madh Kombëtarja Portugeze e kishte në vitin 2016 ku arriti të fitonte kompeticionin europian UEFA Euro 2016 , lojtari më i dalluar Cristiano Ronaldo-(5 Gola)-Kapiteni. Në vitin 2017Kupën e Konfederatave,Portugalia si debutuese arriti të zë vendin e 3të pasi u mund nga Kili në gjysëm finale. Dhe fitoi ndaj Meksikës për vendin e 3të me rezultat 2:1.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpjekjet e hershme për Kupën e Botës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 1950' dhe fillet e viteve 1960'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Botës 1966 dhe vitet 1970'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fundi i viteve 1970' dhe fillimi i viteve 1990'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1995–2006: Gjenerata e artë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati Evropian dhe Liga e Kombeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavarësisht një fillimi të ngadaltë, Portugalia e drejtuar nga Bento u kualifikua për në UEFA Euro 2012.[1] Ata ranë në një grup me Gjermaninë, Danimarkën dhe Holandën, i konsideruar gjërësisht si "grupi i vdekjes".[2] Ekipi u mposht 1–0 nga Gjermania në ndeshjen e parë,[3] por fitoi 3–2 kundër Danimarkës në të dytën.[4] Në ndeshjen e tretë të grupit kundër Holandës, mesfushori Rafael van der Vaart i dha avantazhin Holandës, por një dygolësh i Ronaldos i fitoi ndeshjen Portugalisë 2–1. Ata e mbyllën grupin në vendin e dytë, duke siguruar kualifikimin për në fazën me eliminim direkt.[5] Në çerek-finale, ekipi fitoi minimalisht 1–0 kundër Republikës Çeke falë një gol me kokë të Ronaldos.[6] Në gjysëm-finalen ndaj Spanjës, koha e rregullt dhe shtesa u mbyllën në barazim pa gola, kurse në gjuajtjet e penalltive, Portugalia u eliminua me rezultatin 4–2.[7]

Në kualifikueset e Kupës së Botës, Portugalia fitoi 4–2 në play-off kundër Suedisë, me të katër golat e shënuar nga Ronaldo.[8] Ata u vendosën në Grupin G sëbashku me Shtetet e Bashkuara, Gjermaninë dhe Ganën.[9] Në ndeshjen e parë të grupit ata pësuan distaftën më të rënë në një Kupë Bote duke u mposhtur 4–0 nga Gjermania.[10] Portugalia më pas barazoi 2–2 me Shtetet e Bashkuara dhe fitoi 2–1 me Ganën, por u eliminua se kishte golavarazh më negativ krahasuar me amerikanët.[11]

Portugalia filloi fushatën kualifikuese të Euro 2016 me një humbje 1–0 në shtëpi nga Shqipëria,[12] që solli dhe shkarkimin e trajnerit Bento që u zëvëndësua nga Fernando Santos në shtator 2014.[13][14] Megjithatë, ekipi u kualifikua dhe u vendos në Grupin F sëbashku me ekipin debutues Islanda, Austrinë dhe Hungarinë;[15] ekipi i barazoi të tre ndeshjet në grup, por u kualifikua si ekipi i tretë më i mirë i ekipeve të vendeve të treta.[16] Portugalia mposhti Kroacinë në raundin e 16-tave me një gol të Ricardo Quaresma në kohën shtesë.[17] Portugalia arriti gjysëm-finalen pasi eliminuan Poloninë 5–3 me penallti.[18] Në gjysëm-finale, golat e Ronaldos dhe Nanit i dhanë fitoren Portugalisë 2–0 kundër Uellsit, duke arritur finalen e Stade de France kundër vendit organizator Francës.[19] Në finale, Ronaldo u dëmtua në fazat e para të ndeshjes dhe u zëvëndësua; zëvëndësuesi Eder shënoi golin e vetëm të ndeshjes në minutën e 109të.[20][21] Ronaldo fitoi Këpucën e Argjendë me tre gola të shënuar dhe tre asiste.

Pas triumfit në Euro 2016, Portugalia mori pjesë në FIFA Kupën e Konfederatave 2017, ku ata përfunduan të tretët.[22][23]Kupën e Botës 2018, Portugalia u eliminua në raundin e 16-tave nga Uruguaji.[24]

Portugalia fitoi UEFA Ligën e Kombeve 2018–19 duke mposhtur Holandën me rezultatin 1–0 në finale.[25][26]

Ngjyrat e veshjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1966 Home
1966 Away
1984 Home
1986 Home
1986 Away
1996 Home
1996 Away
1998 Home
1998 Away
2000 Home
2000 Away
2002 Home
2002 Away
2004 Home
2004 Away
2006 Home
2006 Away
2008 Home
2008 Away
2010 Home
2010 Away
2012 Home
2012 Away
2013 Away
2014 Home
2014 Away
2015 Away
2016 Home
2016 Away

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 5 Nëntor 2017.[27]
Lojtarët me shkronja të trasha janë ende aktiv.
# Emri Gola Ndeshje Mesatarja Nd. e parë Nd. e fundit
1 Cristiano Ronaldo 52 110 0.45 20 gusht 2003 5 Nëntor 2017
2 Pauleta 47 88 0.53 20 gusht 1997 8 korrik 2006
3 Eusébio 41 64 0.64 8 tetor 1961 13 tetor 1973
4 Luís Figo 32 127 0.25 12 tetor 1991 8 korrik 2006
5 Nuno Gomes 29 79 0.37 24 janar 1996 11 tetor 2011
6 Hélder Postiga 27 66 0.41 13 qershor 2003 15 nëntor 2013
7 Rui Costa 26 94 0.28 31 Mars 1993 4 korrik 2004
8 João Pinto 23 81 0.28 12 tetor 1991 14 qershor 2002
9 Nené 22 66 0.33 21 prill 1971 23 qershor 1984
Simão 22 85 0.26 18 tetor 1998 29 qershor 2010
  Players still active with national team

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Portugalia". Telegrafi.com. 24 maj 2012. Marrë më 14 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ ""Euro 2012", B, grupi i "ferrit"". Sport.albeu.com. 25 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2014. Marrë më 14 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Gjermania e pakalueshme". Telegrafi.com. 9 qershor 2012. Marrë më 14 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Portugalia fiton dhe ëndërron". Gazeta Panorama. 14 qershor 2012. Marrë më 14 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Gjermania dhe Portugalia avancojnë nga Grupi B". Telegrafi.com. 17 qershor 2012. Marrë më 14 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Kristiano Ronaldo çon Portugalinë drejt gjysmëfinales". Panorama Sport. 21 qershor 2012. Marrë më 14 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Portugalia qan penalltitë, Spanja ka fatin e kampiones". Panorama Sport. 27 qershor 2012. Marrë më 14 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Ronaldo mposht Ibren, Portugalia ne boteror". Lajmetshqip.com. 20 nëntor 2013. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Grupet e Botërorit 2014". Lajmi.tv. 6 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Gjermania shkatërron Portugalinë". Top-Channel.tv. 16 qershor 2014. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Gjermania mposht SHBA, Portugalia largohet". Top-Channel.tv. 26 qershor 2014. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ ""Bekim" kuqezi në Aveiro, Shqipëria shokon Portugalinë". Panorama Sport. 7 shtator 2014. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Pas humbjes me Shqipërinë, shkarkohet Bento". Gazeta Panorama. 11 shtator 2014. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Fernando Santos, trajneri i ri i Portugalisë". Panorama Sport. 23 shtator 2014. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Luan Morina (9 qershor 2016). "Grupi F, grup i befasisë". TopSporti.com. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Euro 2016: Kualifikohet Portugalia, Ronaldo eliminon Shqipërinë". Radio Televizioni Shqiptar. 22 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2016. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Euro 2016: Portugalia kualifikohet për në çerekfinale". Radio Televizioni Shqiptar. 25 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2016. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Jola Alimemaj (1 korrik 2016). "Kalon Portugalia pas "ruletës ruse" të penalltive". Shekulli.com.al. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Euro 2016, Portugalia shkon në finale, mposht Uellsin 2-0". Gazeta Shqip. 6 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "EURO 2016/ E dhimbshme, Ronaldo lë finalen i dëmtuar në gju". Droni.al. 10 korrik 2016. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "EURO 2016 – Portugalia kampione e Evropës, mposht Francën në shtesa". trt.net.tr. 11 korrik 2016. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Pepe shpëton Portugalinë, luzitanët të tretë në Kupën e Konfederatave". Top-Channel.tv. 2 korrik 2017. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Portugalia zë vendin e tretë në Kupën e Konfederatave". Koha.net. 2 korrik 2017. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Adriatik Balla (1 korrik 2018). "Uruguaji mposht Portugalinë dhe kalon në çerekfinale, Ronaldo lë Botërorin mes lotësh". Sot.com.al. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Sotir Kora (9 qershor 2019). "Portugalia në histori, fiton edicionin e parë të Ligës së Kombeve!". Supersport.al. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "VIDEO/ Triumf historik, Portugalia mposht në finale Holandën dhe shpallet kampione e Ligës së Kombeve". Panorama Sport. 9 qershor 2019. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Melhores Marcadores". FPF.PT (në portugalisht). Federação Portuguesa de Futebol. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2012. Marrë më 15 gusht 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]