Jump to content

Fernando Santos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Trajneri Fernando Santos

Fernando Santos u lind më 10 Tetor 1954Lisbonë, Portugali. Tani ai është trajneri i Kombëtares Portugeze të futbollit . Ai e mori këtë post pas shkarkimit të paraardhësit të tij nga Brazili nga Federata Portugeze e Futbollit

Karriera si futbollist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fernando Santos gjatë rinisë së tij ishte pjesë e disa klubeve portugeze ku luante si mbrojtës. Klubet ku ai luajti ishin :

 1. Estoril me 91 paraqitje ku shënoi 2gola - vitet 1973–1979
 2. Maritimo me 26 paraqitje dhe asnjë gol - vitet 1979–1980
 3. Estoril me 65 paraqitje dhe 1gol - vitet 1980–1987

Karriera si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fernando Santos gjatë punës së tij si trajner udhëheqi shumë klube dhe kombëtare si :

 1. Estoril- Ndihmës trajner - vitet 1987–1988
 2. Estoril- Trajner - vitet 1988–1994
 3. Estrela Amadora- Trajner - vitet 1994–1998
 4. F.C. Porto - Trajner - vitet 1998–2001
 5. AEK Athens - Trajner - vitet 2001–2002
 6. Panathianikos - Trajner - vitet 2002
 7. Sporting CP - Trajner - vitet 2003–2004
 8. AEK Athens - Trajner - vitet 2004–2006
 9. Benfica - Trajner - vitet 2006–2007
 10. PAOK - Trajner - vitet 2007–2010
 11. Greqia - Trajner - vitet 2010–2014
 12. Portugalia - Trajner - vitet 2014–2022.[1]
 13. Polonia - Trajner aktual - vitet 2023–

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suksesin më të madh Fernando Santos e arriti në vitin 2016 ku arriti që me Kombëtaren Portugeze të Futbollit ta fitonte kompeticionin europian UEFA Euro 2016 që u mbajt në Francë ku në finale eliminoi vetë organizuesen e kompeticionit Francën në minutën 107' lojtari Eder shënoi gol për rezultatin final 1:0 .[2]Kupën e Konfederatave si debutues bashkë me Kombëtaren Portugeze të Futbollit arriti ta zë vendin e 3të pasi u mund në gjysëm finale nga Kili dhe fitoi për vend të tretë ndaj Meksikës.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Santos, Fernando (17 dhjetor 2017). "Fernando Santos". Lajm. Nr. 1. UEFA. UEFA. Marrë më 17 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ euro2016, Uefa. "Uefa euro 2016". UEFA EURO 2016. UEFA. Marrë më 17 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 3. ^ Cup, Confederations. "FIFA Conf.Cup". FIFA. FIFA. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2010. Marrë më 17 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]