Rafael van der Vaart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rafael van der Vaart

Van der Vaart me Hamburgun në vitin 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRafael Ferdinand van der Vaart[1]
Datëlindja (1983-02-11) 11 shkurt 1983 (41 vjeç)[2]
VendlindjaHeemskerk, Hollande[3]
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)[4]
PozicioniMesfushor
Karriera me të rinjtë
1987–1993De Kennemers
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2000–2005Ajax117(0)
2005–2008Hamburger SV74(0)
2008–2010Real Madrid58(0)
2010-2012Tottenham Hotspur63(24)
2012-2015Hamburger SV78(16)
2015-2016Real Betis7(0)
Karriera ndërkombëtare
1998-1999Hollanda U1713(5)
1999-2000Hollanda U198(2)
2000-2001Hollanda U214(2)
2001–2013Hollanda109(25)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Rafael van der Vaart (Lindur me 11 shkurt 1983) është një futbollist holandez i cili luan si mesfushor për FC Midtjylland dhe ekipin kombëtar Hollandez. Pozicioni i tij i preferuar është mesfusha por ai mund të luajë edhe si sulmues i dytë. Van der Vaart filloi karrierën e tij në akademinë e famshme të AFC Ajax dhe u bashkua me ekipin e parë në moshën 17 vjeç. Ai më pas u transferua në Hamburg, Real Madrid dhe Tottenham Hotspur. Van der Vaart është i njohur për saktësinë e pasimit të tij dhe për mirë trajtimin e të dy këmbëve. Pas shfaqjeve të tij të shkëlqyera në sezonin 2010-2011, ai u nominua për lojtarin më të mirë të sezonit në Premier League angleze.

Jeta Shtëpiake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Van der Faart lindi në Hemserk ​​tek një baba Hollandez dhe një nënë Spanjolle. Në moshën 10 vjeç ai hyri në akademinë e Ajax.

Karriera kolektive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

AFK Ajax[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Van der Vaart ishte në akademitë e ekipit me shokët e tij të skuadrës në Kombëtare, John Heitinga dhe Wesley Sneijder. Ai fillimisht nënshkroi për Ajax në një bazë gjykimi por pasi i bëri përshtypje trajnerët ai u bë anëtar i përhershëm i ekipit. Në moshën 17 vjeç ai bëri paraqitjen e tij të parë me ekipin për meshkuj të Ajax në një barazim 1-1 kundër De Boss më 19 prill 2000 në sezonin 1999-2000.

Në sezonin 2000-2001, trajneri i Ajanta Co. Andrianche rriti kohën e pjesëmarrjes së Van der Faart duke e vendosur atë në pozitën e mesfushorit ekzekutiv. Ai u emërua Futbollisti Evropian i Vitit nga një faqe interneti italiane e futbollit.

Një vit më pas, Van der Vaart pësoi një dëmtim të rëndë në gju dhe u mënjanua për disa muaj. Kur u kthye në veprim, ai pati të njëjtën lëndim në gju përsëri më 2 prill 2002, dhe u desh të bënte operacion për të hequr meniskun e tij. Një dëmtim e bëri atë të humbasë disa nga ndeshjet e suksesshme të Ajaxit në Eredivisie dhe triumfi në Kupën Hollandeze kundër Utrecht, por kjo nuk e ndaloi atë që të emërohej Hollandez.

Në sezonin 2002-2003, Van der Vaart bëri vetëm 21 paraqitje në ligë, duke shënuar 18 gola.Në gjysmën e parë të sezonit 2003-2004, shfaqjet e Van der Faart ishin shumë të këqija. Ai pranoi se ishte mbipeshë ndërsa mediat e kritikuan atë për stilin e jetës së tij me të fejuarën e tij të atëhershme Sylvie Mays. Ai u bë një figurë e fortë përsëri pasi Ajax fitoi një kampionat tjetër. Në atë kohë ai u krijua si një nga yjet e ekipit Ajax dhe si një nga lojtarët më të njohur në Hollandë.

Van der Vaart u bë udhëheqësi i ekipit për sezonin 2004-2005 nga trajneri Ronald Koeman. Gjatë një ndeshje ndërkombëtare në 18 gusht 2004, ai u plagos nga shoku i tij i skuadrës në atë kohë Zlatan Ibrahimovic dhe kështu suedezi iu shit Juventus dy javë më vonë pas disa akuzave se Ibrahimoviç goditi Van der Farth me qëllim. Si rezultat, Van der Vaart zuri vendin e Ibrahimovic si sulmues. Ai u mërzit sepse luante jashtë vendit dhe pas refuzimit të tij për të luajtur në anën e ndeshjes në një lojë Champions League ai u hoq nga krahu i tij nga Ronald Koeman. Në shtator, në një ndeshje kundër Ando den Haga, tifozët bërtisnin parulla kundër të fejuarit të Sylvie May, me gjyqtarët duke ndërprerë ndeshjen disa herë. Pas ndeshjes, ai njoftoi se do të largohej nga ekipi në fund të sezonit.

Hamburger SV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në atë pikë, paraqitjet e Van der Vaart tërhoqën interesin e disa prej klubeve më të mëdha në Evropë, siç është AC Milan. Por në verën e vitit 2005 ai nënshkroi për klubin gjerman Hamburg. Transferimi i tij prej 5.5 milion € në Hamburg i befasoi shumë. Shumë klube të tjera të mëdha kishin treguar interes, por ai preferoi Hamburgun. Legjenda e Ajax Johan Cruyff komentoi, "Unë nuk e di se çfarë të them për këtë ose atë që po bën Rafael van der Faart në Hamburg". Ai luajti një rol kryesor në garën mahnitëse të Hamburgut atë sezon, duke shënuar në secilën nga katër ndeshjet e para të ligës së ekipit. Në fakt, në vitin e tij të parë dhe gjysmë në Gjermani, skuadra e tij nuk humbi një lojë të vetme për aq kohë sa ata ishin në fushë. Van der Vaart e mbaroi vitin si golashënuesi më i mirë i skuadrës me 16 gola në të gjitha garat, me Hamburgun që përfundoi i treti në ligë. Ata gjithashtu fituan Intertoto Cup.

Në sezonin 2006-2007 ai u bë udhëheqësi i ekipit. Ky sezon ka qenë i vështirë për klubin dhe përkundër tre golave ​​të shënuar nga Van der Vaart në Champions League, skuadra nuk kaloi në fazën e grupeve. Gjithashtu, skuadra ishte në pozicionin e fundit të tabelës së rezultateve në kampionat për disa muaj. Sidoqoftë, me ardhjen e bashkatdhetarit të tij Van der Vaart Hub Stephen në ekip si trajner, Hamburg u ngjit në shumë vende në renditje dhe përfundoi në vendin e shtatë, duke u kualifikuar në Kupën Intertoto, të cilën e fituan edhe një herë.

Pas interesit të Real Madrid për blerjen e tij, Van der Vaart tha: "Unë jam i gatshëm të kaloj një vit tjetër në Hamburg, tani ne kemi ekipin për të bërë diçka. Në sezonin 2007-2008, Van der Vaart shënoi 12 gola në kampionat pasi Hamburgu përfundoi i katërti në ligë. Ata arritën gjithashtu në raundin e 16 në UEFA Europa League. Në një ndeshje kundër FC Cyrih ai u plagos dhe ishte jashtë veprimit për gjashtë javë. Gjatë dritares së transferimit të dimrit, ai injoroi interesin e Chelsea dhe Valencia, duke thënë se ai do të qëndrojë me Hamburgun deri në fund të vitit pa rinovuar kontratën e tij.

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 gusht, Real Madrid dhe Hamburg arritën një marrëveshje për transferimin e lojtarit nga një klub në një tjetër. Transferimi që do të ishte në vlerë 13 milion €. Van der Vaart, i cili nënshkroi një kontratë pesë-vjeçare, ishte transferimi i vetëm i Realit për atë verë. Më shumë se 2000 tifozë të Real Madrid ishin të pranishëm në prezantim. Ai e ndryshoi numrin nga 19 në 23 sepse shoku i tij i skuadrës Wesley Sneijder mori 10 pas ikjes së tij RobinhoManchester City. Në debutimin e tij kundër Numancia, ai shënoi golin e tij të parë për Realin në një fitore 4-3. Më 24 shtator, ai shënoi një hat-trick kundër Sporting Gijon. Në Tetor 2008 ai u emërua për Topin e Artë së bashku me shumë lojtarë të tjerë të Kampionatit Spanjoll. Mimi përfundimisht shkoi Cristiano Ronaldo e Manchester United dhe shokut të tij të ardhshëm të skuadrës. Për gjysmën e dytë të sezonit 2008-2009, Van der Vaart u përdor zakonisht si zëvendësues nga trajneri Juande Ramos, gjë që çoi në zëra për një mosmarrëveshje midis një lojtari dhe një trajneri. Përkundër interesit të Chelsea, Arsenal dhe Liverpool, Van der Vaart mohoi çdo kontakt me klubet angleze.

Gjatë verës së vitit 2009, u përfol se Van der Vaart do të largohej nga Spanja pasi u informua se ai nuk ishte në planet e trajnerit të ekipit Manuel Pellegrini. Numri 23 që kishte veshur në këmishë iu dha Esteban Granero për përgatitjen, duke e lënë atë pa numër. Por në fund të dritares së transferimit ai ra dakord me menaxhmentin e Real Madrid që të qëndronte në skuadër pasi numri i lojtarëve kishte rënë në 25 pasi bashkatdhetarët e tij Arien Robben, Klaas-Jan Huntelaar dhe Wesley Sneijder u larguan nga ekipi. Van der Vaart rimori numrin e tij të fillimit 23 me Granero duke marrë 24. Një dëmtim Bad i dha Van der Vaart një shans të bëhet përsëri i rëndësishëm për tifozët e Madridit përsëri. Më 20 dhjetor, ajo shënoi dy gola kundër Real Zaragoza në një fitore 6-0. Van der Vaart ka shprehur dëshirën e tij për të qëndruar te Real Madrid të paktën deri në fund të kontratës së tij.

Tottenham Hotspur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 gusht 2010, dy orë para mbylljes së dritares së transferimit, Tottenham bëri një ofertë prej 11 milion eurosh për Van der Vaart. Premier League njoftoi në 1 Shtator se i kishte dhënë Tottenham një licencë të veçantë për të blerë lojtar për shkak të disa problemeve teknike. Ai nënshkroi një kontratë katër vjeçare me White Hart Lane dhe u njoftua se ai do të veshë numrin 11 për Spurs. vendi i tij për dy vitet e fundit dhe tha se ai dëshironte të tregojë cilësinë e tij për klubin e tij të ri. Van der Vaart bëri debutimin e tij kundër West Brom në një barazim 1-1 në 11 shtator 2010. Ai bëri paraqitjen e tij të parë në Champions League me Tottenham në ndeshjen kundër Werder Bremen në një barazim 2-2, ku i dha një asistim Peter Krauts.

Van der Vaart shënoi golin e tij të parë në Premier League kundër Wolves më 18 shtator nga pika e penalltisë.Pasi shënoi tre gola në katër ndeshje të ligës dhe një gol dhe një asistim në dy ndeshje të Ligës së Kampionëve, ai u emërua Lojtar i Javës në Goal.com në 4 tetor 2010. Ai u emërua më pas tetor Lojtari i Premier League i Muajit. Më 20 nëntor, ai shënoi dhe siguroi një asistim në fitoren e madhe 2-3 kundër Arsenalit. Një dëmtim e mbajti Van der Faart jashtë veprimit për pothuajse tërë dhjetorin, por ai u kthye në formacionin fillestar [[[Dita e Boksit]] për të shënuar dy gola kundër saj Aston Villa. Më 20 prill, ai shënoi dy gola kundër Arsenal në një barazim 3-3 në shtëpi.

Karriera Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Van der Vaart bëri debutimin e tij në moshën 18 vjeç kundër Andorra më 6 tetor 2001. Ai ishte anëtar i ekipeve që morën pjesë në European Championship Championship 2004, European Championship Championship 2008, European Championship Championship 2012, në Kupa Botërore 2006 dhe në Kupa Botërore 2010. Më 15 gusht 2012, Van der Vaart fitoi paraqitjen e tij të 100-të me Kombëtaren në një ndeshje kundër Belgjikës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Acta del Partido celebrado el 08 de mayo de 2016, en Eibar" [Minutes of the Match held on 8 May 2016, in Eibar] (në spanjisht). Royal Spanish Football Federation. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 18 qershor 2019.
  2. ^ "R. van der Vaart" (në holandisht). Voetbal International. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2013. Marrë më 8 qershor 2013.
  3. ^ "Spielerprofil – Rafael van der Vaart" (në gjermanisht). Hamburger SV. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2013. Marrë më 12 qershor 2020.
  4. ^ "Spielerprofil – Rafael van der Vaart" (në gjermanisht). Hamburger SV. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2013. Marrë më 12 qershor 2020.