Robinho

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Robinho
Robinho061115-2.jpg
Robinho me kombëtaren braziliane në vitin 2006
Të dhënat personale
Emri i plotë Robson de Souza
Data e lindjes (84-01-25) 25 Janar 84 (1934 vjeç) invalid year
Vendi i lindjes São Vicente, Brazil
Gjatësia 1,72 m (5 ft 7+12 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Milan
Numri 7
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2002–2005 Santos 111 (46)
2005–2008 Real Madrid 101 (25)
2008–2010 Manchester City 41 (14)
2010 Santos (në huazim) 2 (0)
2010– Milan 63 (20)
Ekipi kombëtar
2004 Brazil U23 8 (3)
2003– Brazil 90 (26)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 26 gusht 2012.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 3 qershor 2011

Robson de Souza (25 janar 1984) është një futbollist brazilian që luan në Serie A për klubin AC Milan dhe për Kombëtaren Braziliane.