UEFA Liga e Kombeve 2018–19

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
2018–19 UEFA Liga e Kombeve
Detajet
Datat Fazat e Ligës:
6 shtator – 20 nëntor 2018
Finalet e Ligës së Kombeve:
5–9 qershor 2019
Skuadrat 55
Renditja përfundimtare
Kampionët Flag of Portugalia Portugalia (titulli i 1-ë)
Vendi i dytë Flag of the Netherlands Holanda
Vendi i tretë Flag of Anglia Anglia
Vendi i katërt Flag of Zvicra Zvicra
Statistikat
Ndeshje të luajtura 142
Gola të shënuar 342 (2.41 për ndeshje)
Pjesëmarrja 2.467.041 (17.374 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirë Flag of Serbia.svg Aleksandar Mitrović (6 gola)

UEFA Liga e Kombeve 2018–19 ishte sezoni inaugurues i UEFA Ligës së Kombeve, një garë ndërkombëtare futbolli që përfshinte ekipet kombëtare të meshkujve të 55 shoqatave anëtare të UEFA-së.[1] Faza e ligës së garës u luajt midis shtatorit dhe nëntorit 2018, me turneun final për fituesit e grupeve nga Liga A që u zhvillua në Portugali në qershor 2019. Performancat e ekipit në fazën e kampionatit u përdorën për të vendosur skuadrat në fazën kualifikuese të grupeveUEFA Euro 2020 dhe do të japin vendet e para në play-off, të cilat do të vendosin katër nga njëzet e katër vendet e fundit të turneut.

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formati dhe orari i Ligës së Kombeve të UEFA-s u miratua zyrtarisht nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s më 4 dhjetor 2014.[2][3] Sipas formatit të aprovuar,[4][5] 55 ekipet kombëtare të UEFA-s do të ndahen në katër divizione (të quajtura "liga"): 12 ekipe në Ligën A, 12 ekipe në Ligën B, 15 ekipe në Ligën C, dhe 16 ekipe në Ligën D. Për UEFA Ligën e Kombeve 2018–19, ekipet janë ndarë sipas koeficientëve të tyre të skuadrës kombëtare UEFA pas përfundimit të kualifikimeve të Kupës Botërore FIFA 2018 (rezultatet e play-off nuk janë përfshirë), me skuadrat më të larta që luajnë në Ligën A, etj.[6]

Çdo ligë është e ndarë në katër grupe me tre ose katër skuadra, kështu që secila skuadër luan katër ose gjashtë ndeshje brenda grupit të tyre (duke përdorur formatin e sjellës në shtëpi dhe jashtë), në ditët e dyfishta të ndeshjeve në shtator, tetor dhe nëntor 2018.

Në divizionin e lartë, Ligën A, skuadrat garojnë për t'u bërë kampionë të UEFA Ligës së Kombeve. Të katër fituesit e grupeve të Ligës A kualifikohen në Finalet e Ligës së Kombeve në qershor 2019, i cili luhet në një format nokaut, i përbërë nga gjysmëfinale, play-off i vendit të tretë dhe finale. Çiftet gjysmëfinale, së bashku me ekipet shtëpiake administrative për play-off dhe finale të vendit të tretë, u përcaktuan me anë të një barazimi të hapur më 3 dhjetor 2018.[7] Vendi pritës do të zgjidhet midis katër skuadrave të kualifikuara më 3 dhjetor 2018 nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s,[8] me fituesit e finales së kurorëzuar si kampionë të Ligës së Kombeve.

Ekipet gjithashtu garojnë për ngritje dhe rënie në një kampionat më të lartë ose më të ulët. Në secilën ligë, katër fituesit e grupeve ngriten (përveç Ligës A), ndërsa ekipet e vendosura në fund të secilit grup (përveç Ligës D) zbriten; megjithatë, në Ligën C, për shkak të grupeve me madhësi të ndryshme, tre ekipet e vendosura në vendin e katërt dhe ekipi i rangut më të ulët në vendin e tretë zbriten. Sidoqoftë, për shkak të ndryshimit të formatit për UEFA Ligën e Kombeve 2020–21, asnjë skuadër nuk u zbrit në fund, dhe disa ekipe të vendit të dytë u promovuan gjithashtu.

Shorti për renditjen në grup[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëse dy ose më shumë skuadra në të njëjtin grup janë të barabartë në pikë pas përfundimit të fazës së ligës, zbatohen kriteret e mëposhtme të shortit së barazimit:

 1. Numër më i madh i pikëve të marra në ndeshjet e luajtura midis ekipeve në fjalë;
 2. Diferenca superiore e golave në ndeshjet e luajtura ndërmjet ekipeve në fjalë;
 3. Numër më i madh i golave të shënuara në ndeshjet e luajtura midis ekipeve në fjalë;
 4. Numër më i madh i golave të shënuara jashtë shtëpisë në ndeshjet e luajtura midis ekipeve në fjalë;
 5. Nëse, pasi kanë aplikuar kriteret 1 deri 4, ekipet kanë ende një renditje të barabartë, kriteret 1 deri në 4 riaplikohen ekskluzivisht në ndeshjet midis ekipeve në fjalë për të përcaktuar renditjen e tyre përfundimtare. Nëse kjo procedurë nuk çon në një vendim, zbatohen kriteret 6 deri në 10;
 6. Diferenca e golit superior në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 7. Numër më i lartë i golave të shënuar në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 8. Numër më i madh i golave të shënuar në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 9. Numër më i madh i fitoreve në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 10. Numër më i madh i fitoreve jashtë në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 11. Pikë disiplinore në të gjitha ndeshjet e grupeve (1 pikë për një karton të verdhë të vetëm, 3 pikë për një karton të kuq si pasojë e dy kartoneve të verdhë, 3 pikë për një karton të kuq të drejtpërdrejtë, 4 pikë për një karton të verdhë të ndjekur nga një karton i kuq i drejtpërdrejtë) ;
 12. Pozicioni në sistemin e renditjes së koeficientit të ekipit kombëtar UEFA.

Për të përcaktuar ekipin më të keq të vendit të tretë në Ligën C, rezultatet kundër ekipeve në vendin e katërt hidhen poshtë. Zbatohen kriteret e mëposhtme:

 1. Numri më i lartë i pikëve;
 2. Diferenca superiore e golit;
 3. Numër më i lartë i golave të shënuara;
 4. Numër më i madh i golave të shënuara jashtë shtëpisë;
 5. Numër më i lartë i fitoreve;
 6. Numër më i madh i fitoreve jashtë shtëpisë;
 7. Pikë disiplinore në të gjitha ndeshjet e grupeve (1 pikë për një karton të verdhë të vetëm, 3 pikë për një karton të kuq si pasojë e dy kartoneve të verdhë, 3 pikë për një karton të kuq të drejtpërdrejtë, 4 pikë për një karton të verdhë të ndjekur nga një karton i kuq i drejtpërdrejtë) ;
 8. Pozicioni në sistemin e renditjes së koeficientit të ekipit kombëtar UEFA.

Kualifikimi në UEFA Euro 2020[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga e Kombeve 2018–19 UEFA do të lidhet me kualifikimet në UEFA Euro 2020, duke u dhënë skuadrave një mundësi tjetër për t'u kualifikuar në UEFA Euro 2020.

Programi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është orari i Ligës së Kombeve UEFA 2018–19.

Fazat Raundet Datat
Faza e ligës Dita e parë e ndeshjes 6–8 shtator 2018
Dita e dytë e ndeshjes 9–11 shtator 2018
Dita e tretë e ndeshjes 11–13 tetor 2018
Dita e katërt e ndeshjes 14–16 tetor 2018
Dita e pestë e ndeshjes 15–17 nëntor 2018
Dita e gjashtë e ndeshjes 18–20 nëntor 2018
Finale Gjysmëfinalet 5–6 qershor 2019
Play-off i vendit të tretë 9 qershor 2019
Finalja

Lista e ndeshjeve u konfirmua nga UEFA më 24 janar 2018 pas hedhjes së shortit.[9][10]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta që tregon ligat në të cilat merr pjesë çdo ekip kombëtar. ██ Liga A██ Liga B██ Liga C██ Liga D

Të 55 ekipet kombëtare të UEFA-s kanë të drejtë të garojnë në UEFA Ligën e Kombeve 2018–19. 55 anëtarët në atë kohë do të ndaheshin në katër "Liga" (12 skuadra në Ligën A, 12 skuadra në Ligën B, 15 skuadra në Ligën C dhe 16 skuadra në Ligën D) sipas koeficientëve të tyre të ekipit kombëtar UEFA pas përfundimit të kualifikimeve të Kupës Botërore FIFA 2018 (duke mos përfshirë play-off), me ekipet e renditura më lart në Ligën A, etj.[11][12] Tabelat klasifikuese për shortin u njoftuan më 7 dhjetor 2017.[13]

League A
Pot Ekipi Koef. Rend.
1 Flag of Gjermania Gjermania 40,747 1
Flag of Portugalia Portugalia 38,655 2
Flag of Belgjika Belgjika 38,123 3
Flag of Spanja Spanja 37,311 4
2 Flag of Franca Franca 36,617 5
Flag of Anglia Anglia 36,231 6
Flag of Zvicra Zvicra 34,986 7
Flag of Italia Italia 34,426 8
3 Flag of Polonia Polonia 32,982 9
Flag of Islanda Islanda 31,155 10
Flag of Kroacia Kroacia 31,139 11
Flag of the Netherlands Holanda 29,866 12
League B
Pot Ekipi Koef. Rend.
1 Flag of Austria Austria 29,418 13
Flag of Uellsi Uellsi 29,269 14
Flag of Rusia Rusia 29,258 15
Flag of Sllovakia Sllovakia 28,555 16
2 Flag of Suedia Suedia 28,487 17
Flag of Ukraina Ukraina 28,286 18
Flag of Ireland Irlanda 28,249 19
Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 28,200 20
3 Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore 27,127 21
Flag of Danimarka Danimarka 27,052 22
Flag of the Czech Republic Republika Çeke 27,028 23
Flag of Turqia Turqia 26,538 24
League C
Pot Ekipi Koef. Rend.
1 Flag of Hungaria Hungaria 26,486 25
Flag of Rumania Rumania 26,057 26
Flag of Skocia Skocia 25,662 27
Flag of Sllovenia Sllovenia 25,148 28
2 Flag of Greqia Greqia 24,931 29
Flag of Serbia Serbia 24,847 30
Flag of Shqipëria Shqipëria 24,430 31
Flag of Norvegjia Norvegjia 24,208 32
3 Flag of Mali i Zi Mali i Zi 23,912 33
Flag of Izraeli Izraeli 22,792 34
Flag of Bullgaria Bullgaria 22,091 35
Flag of Finlanda Finlanda 20,501 36
4 Flag of Qiproja Qiproja 19,491 37
Flag of Estonia Estonia 19,441 38
Flag of Lituania Lituania 18,101 39
League D
Pot Ekipi Koef. Rend.
1 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 17,761 40
Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 17,071 41
Flag of Bjellorusia Bjellorusia 16,868 42
Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia 16,523 43
2 Flag of Armenia Armenia 15,846 44
Flag of Letonia Letonia 15,821 45
Flag of Ishujt Faroe Ishujt Faroe 15,490 46
Flag of Luksemburgu Luksemburgu 14,231 47
3 Flag of Kazakistani Kazakistani 13,431 48
Flag of Moldavia Moldavia 13,130 49
Flag of Lihtenshtajni Lihtenshtajni 10,950 50
Flag of Malta Malta 10,870 51
4 Flag of Andorra Andorra 10,240 52
Flag of Kosova Kosova 9,950 53
Flag of San Marino San Marino 8,190 54
Flag of Gjibraltari Gjibraltari 7,550 55

Shorti për fazën e ligës u zhvillua në SwissTech Convention Center në Lozanë, Zvicër më 24 janar 2018, ora 12:00 CET .[14][15][16][17]

Liga A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: UEFA Liga e Kombeve 2018–19 Liga A.

Grupi A1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi[a] Holanda Franca Gjermania
1 Flag of the Netherlands Holanda 4 2 1 1 8 4 +4 7[b] Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 2–0 3–0
2 Flag of Franca Franca 4 2 1 1 4 4 0 7[b] 2–1 2–1
3 Flag of Gjermania Gjermania 4 0 2 2 3 7 −4 2 2–2 0–0
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.
 2. ^ a b Head-to-head goal difference: Netherlands +1, France −1.

Grupi A2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi[a] Zvicra Belgjika Islanda
1 Flag of Zvicra Zvicra 4 3 0 1 14 5 +9 9[b] Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 5–2 6–0
2 Flag of Belgjika Belgjika 4 3 0 1 9 6 +3 9[b] 2–1 2–0
3 Flag of Islanda Islanda 4 0 0 4 1 13 −12 0 1–2 0–3
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.
 2. ^ a b Head-to-head goal difference: Switzerland +2, Belgium −2.

Grupi A3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi[a] Portugalia Italia Polonia
1 Flag of Portugalia Portugalia 4 2 2 0 5 3 +2 8 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 1–0 1–1
2 Flag of Italia Italia 4 1 2 1 2 2 0 5 0–0 1–1
3 Flag of Polonia Polonia 4 0 2 2 4 6 −2 2 2–3 0–1
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.

Grupi A4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi[a] Anglia Spanja Kroacia
1 Flag of Anglia Anglia 4 2 1 1 6 5 +1 7 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 1–2 2–1
2 Flag of Spanja Spanja 4 2 0 2 12 7 +5 6 2–3 6–0
3 Flag of Kroacia Kroacia 4 1 1 2 4 10 −6 4 0–0 3–2
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.

Finalet e Ligës së Kombeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: UEFA Liga e Kombeve 2018–19 Liga B.

Grupi B1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Ukraina Republika Çeke Sllovakia
1 Flag of Ukraina Ukraina 4 3 0 1 5 5 0 9 Ngritet në Ligën A 1–0 1–0
2 Flag of the Czech Republic Republika Çeke 4 2 0 2 4 4 0 6 1–2 1–0
3 Flag of Sllovakia Sllovakia 4 1 0 3 5 5 0 3 4–1 1–2
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.

Grupi B2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Suedia Rusia Turqia
1 Flag of Suedia Suedia 4 2 1 1 5 3 +2 7[b] Ngritet në Ligën A 2–0 2–3
2 Flag of Rusia Rusia 4 2 1 1 4 3 +1 7[b] 0–0 2–0
3 Flag of Turqia Turqia 4 1 0 3 4 7 −3 3 0–1 1–2
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.
 2. ^ a b Head-to-head points: Sweden 4, Russia 1.

Grupi B3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Bosnja dhe Hercegovina Austria Irlanda Veriore
1 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 4 3 1 0 5 1 +4 10 Ngritet në Ligën A 1–0 2–0
2 Flag of Austria Austria 4 2 1 1 3 2 +1 7 0–0 1–0
3 Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore 4 0 0 4 2 7 −5 0 1–2 1–2
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.

Grupi B4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Danimarka Uellsi Ireland
1 Flag of Danimarka Danimarka 4 2 2 0 4 1 +3 8 Ngritet në Ligën A 2–0 0–0
2 Flag of Uellsi Uellsi 4 2 0 2 6 5 +1 6 1–2 4–1
3 Flag of Ireland Irlanda 4 0 2 2 1 5 −4 2 0–0 0–1
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.

Liga C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: UEFA Liga e Kombeve 2018–19 Liga C.

Grupi C1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Skocia Izraeli Shqipëria
1 Flag of Skocia Skocia 4 3 0 1 10 4 +6 9 Ngritet në Ligën B 3–2 2–0
2 Flag of Izraeli Izraeli 4 2 0 2 6 5 +1 6 2–1 2–0
3 Flag of Shqipëria Shqipëria 4 1 0 3 1 8 −7 3 0–4 1–0
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated, and the second-placed teams in each group were also promoted.

Grupi C2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Finlanda Hungaria Greqia Estonia
1 Flag of Finlanda Finlanda 6 4 0 2 5 3 +2 12 Ngritet në Ligën B 1–0 2–0 1–0
2 Flag of Hungaria Hungaria 6 3 1 2 9 6 +3 10 2–0 2–1 2–0
3 Flag of Greqia Greqia 6 3 0 3 4 5 −1 9 1–0 1–0 0–1
4 Flag of Estonia Estonia 6 1 1 4 4 8 −4 4 0–1 3–3 0–1
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated, and the second-placed teams in each group were also promoted.

Grupi C3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Norvegjia Bullgaria Qiproja Sllovenia
1 Flag of Norvegjia Norvegjia 6 4 1 1 7 2 +5 13 Ngritet në Ligën B 1–0 2–0 1–0
2 Flag of Bullgaria Bullgaria 6 3 2 1 7 5 +2 11 1–0 2–1 1–1
3 Flag of Qiproja Qiproja 6 1 2 3 5 9 −4 5 0–2 1–1 2–1
4 Flag of Sllovenia Sllovenia 6 0 3 3 5 8 −3 3 1–1 1–2 1–1
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated, and the second-placed teams in each group were also promoted.

Grupi C4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Serbia Rumania Mali i Zi Lituania
1 Flag of Serbia Serbia 6 4 2 0 11 4 +7 14 Ngritet në Ligën B 2–2 2–1 4–1
2 Flag of Rumania Rumania 6 3 3 0 8 3 +5 12 0–0 0–0 3–0
3 Flag of Mali i Zi Mali i Zi 6 2 1 3 7 6 +1 7 0–2 0–1 2–0
4 Flag of Lituania Lituania 6 0 0 6 3 16 −13 0 0–1 1–2 1–4
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated, and the second-placed teams in each group were also promoted.

Liga D[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: UEFA Liga e Kombeve 2018–19 Liga D.

Grupi D1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Gjeorgjia Kazakistani Letonia Andorra
1 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia 6 5 1 0 12 2 +10 16 Ngritet në Ligën C 2–1 1–0 3–0
2 Flag of Kazakistani Kazakistani 6 1 3 2 8 7 +1 6 0–2 1–1 4–0
3 Flag of Letonia Letonia 6 0 4 2 2 6 −4 4 0–3 1–1 0–0
4 Flag of Andorra Andorra 6 0 4 2 2 9 −7 4 1–1 1–1 0–0
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, the second-placed teams in each group and the best third-placed team among all groups were also promoted.

Grupi D2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Bjellorusia Luksemburgu Moldavia San Marino
1 Flag of Bjellorusia Bjellorusia 6 4 2 0 10 0 +10 14 Ngritet në Ligën C 1–0 0–0 5–0
2 Flag of Luksemburgu Luksemburgu 6 3 1 2 11 4 +7 10 0–2 4–0 3–0
3 Flag of Moldavia Moldavia 6 2 3 1 4 5 −1 9 0–0 1–1 2–0
4 Flag of San Marino San Marino 6 0 0 6 0 16 −16 0 0–2 0–3 0–1
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, the second-placed teams in each group and the best third-placed team among all groups were also promoted.

Grupi D3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Kosova Azerbajxhani Ishujt Faroe Malta
1 Flag of Kosova Kosova 6 4 2 0 15 2 +13 14 Ngritet në Ligën C 4–0 2–0 3–1
2 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 6 2 3 1 7 6 +1 9 0–0 2–0 1–1
3 Flag of Ishujt Faroe Ishujt Faroe 6 1 2 3 5 10 −5 5 1–1 0–3 3–1
4 Flag of Malta Malta 6 0 3 3 5 14 −9 3 0–5 1–1 1–1
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, the second-placed teams in each group and the best third-placed team among all groups were also promoted.

Grupi D4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Maqedonia e Veriut Armenia Gjibraltari Lihtenshtajni
1 Flag of Maqedonia e Veriut Macedonia 6 5 0 1 14 5 +9 15 Ngritet në Ligën C 2–0 4–0 4–1
2 Flag of Armenia Armenia 6 3 1 2 14 8 +6 10 4–0 0–1 2–1
3 Flag of Gjibraltari Gjibraltari 6 2 0 4 5 15 −10 6 0–2 2–6 2–1
4 Flag of Lihtenshtajni Lihtenshtajni 6 1 1 4 7 12 −5 4 0–2 2–2 2–0
Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, the second-placed teams in each group and the best third-placed team among all groups were also promoted.

Renditja e ekipeve të vendit të tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Grp Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje
1 D2 Flag of Moldavia Moldavia 6 2 3 1 4 5 −1 9 Ngritet në Ligën C
2 D4 Flag of Gjibraltari Gjibraltari 6 2 0 4 5 15 −10 6
3 D3 Flag of Ishujt Faroe Ishujt Faroe 6 1 2 3 5 10 −5 5
4 D1 Flag of Letonia Letonia 6 0 4 2 2 6 −4 4
Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Away goals scored; 5) Wins; 6) Away wins; 7) Disciplinary points; 8) UEFA national team coefficient.

Golashënuesit më të mirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga A
Rendi Lojtari Gola
1 Zvicra Haris Seferović 5
2 Belgjika Romelu Lukaku 4
3 Anglia Marcus Rashford 3
Portugalia Cristiano Ronaldo
Portugalia André Silva
Spanja Sergio Ramos
7 13 lojtarë 2
Liga B
Rendi Lojtari Gola
1 Bosnja dhe Hercegovina Edin Džeko 3
Republika Çeke Patrik Schick
3 Danimarka Christian Eriksen 2
Rusia Denis Cheryshev
Turqia Emre Akbaba
Ukraina Yevhen Konoplyanka
Uellsi Gareth Bale
Liga C
Rendi Lojtari Gola
1 Serbia Aleksandar Mitrović 6
2 Skocia James Forrest 5
3 Hungaria Ádám Szalai 4
4 Finlanda Teemu Pukki 3
Mali i Zi Stefan Mugoša
6 Bullgaria Bozhidar Kraev 2
Norvegjia Stefan Johansen
Norvegjia Ola Kamara
Rumania Nicolae Stanciu
Rumania George Țucudean
Serbia Adem Ljajić
Sllovenia Miha Zajc
Liga D
Rendi Lojtari Gola
1 Armenia Yura Movsisyan 5
Bjellorusia Stanislaw Drahun
3 Gjeorgjia Giorgi Chakvetadze 4
Kosova Arbër Zeneli
5 Bjellorusia Anton Saroka 3
Ishujt Faroe René Joensen
Kosova Benjamin Kololli
Luksemburgu Danel Sinani
Maqedonia e Veriut Ezgjan Alioski
Maqedonia e Veriut Ilija Nestorovski
Maqedonia e Veriut Aleksandar Trajkovski
Moldavia Radu Gînsari
13 14 lojtarë 2

Para si çmim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraja e çmimit që do të shpërndahet u njoftua në mars 2018, me një total prej 76.25 milionë € në tarifat e solidaritetit dhe shpërblimeve që do t'u shpërndahen 55 ekipeve kombëtare pjesëmarrëse.[18] Sidoqoftë, në tetor 2018, tarifat e solidaritetit dhe pagesat e bonusit për fituesit e grupeve u rritën me 50%, ndërsa shpërblimet për ekipet që paraqiten në finalet e Ligës së Kombeve gjithashtu u rritën, duke rezultuar në një total prej 112.875 milionë € në çmim.[19]

Tarifat e solidaritetit për ekip u shkallëzuan sipas ligave:

 • Liga A: 2,25 milionë €
 • Liga B: 1.5 milionë €
 • Liga C: 1,125 milionë €
 • Liga D: 750,000 €

Përveç kësaj, fituesit e grupeve të secilës ligë morën tarifat e mëposhtme të bonusit:

 • Fituesit e grupeve të Ligës A: 2,25 milionë €
 • Fituesit e grupeve të Ligës B: 1.5 milionë €
 • Fituesit e grupeve të Ligës C: 1,125 milionë €
 • Fituesit e grupeve të Ligës D: 750,000 €

Të katër fituesit e grupeve të Ligës A, të cilët morën pjesë në Finalet e Ligës së Kombeve, gjithashtu morën tarifat e mëposhtme të bonusit bazuar në performancë:

 • Fituesit: 6 milionë €
 • Vendi i dytë: 4,5 milionë €
 • Vendi i tretë: 3.5 milionë €
 • Vendi i katërt: 2.5 milionë €

Kjo do të thoshte që shuma maksimale e solidaritetit dhe tarifave të bonusit ishte 10.5 milionë € për një ekip nga Liga A, 3 milionë € për një ekip nga Liga B, 2,25 milionë € për një ekip nga Liga C, dhe 1.5 milionë € për një ekip nga Liga D.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "UEFA Nations League receives associations' green light" (në anglisht). UEFA. 27 mars 2014.
 2. ^ "UEFA Nations League format and schedule approved" (në anglisht). UEFA.com. 4 dhjetor 2014.
 3. ^ "UEFA Nations League format confirmed" (në anglisht). UEFA. 4 dhjetor 2014.
 4. ^ "UEFA Nations League: all you need to know" (në anglisht). UEFA.com. 21 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2019. Marrë më 13 nëntor 2016.
 5. ^ "UEFA Nations League/UEFA EURO 2020 qualifying" (PDF) (në anglisht). UEFA.com.
 6. ^ "Regulations of the UEFA Nations League 2018/19" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 28 shtator 2017. Marrë më 3 tetor 2017.
 7. ^ "UEFA Nations League Finals: Draw Procedure" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 27 shtator 2018. Marrë më 27 shtator 2018.
 8. ^ "Lyon to host 2018 UEFA Europa League final" (në anglisht). UEFA. 9 dhjetor 2016.
 9. ^ "UEFA Nations League calendar: all the fixtures". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 janar 2018. Marrë më 24 janar 2018.
 10. ^ "UEFA Nations League 2018/19: Fixtures List – League Phase" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 janar 2018. Marrë më 24 janar 2018.
 11. ^ "Confirmed: How the UEFA Nations League will line up". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 11 tetor 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 12. ^ "National Team Coefficients Overview" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 11 tetor 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 13. ^ "UEFA Nations League draw seedings confirmed". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 7 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2018. Marrë më 7 dhjetor 2017.
 14. ^ "UEFA Nations League format confirmed". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 20 shtator 2017. Marrë më 20 shtator 2017.
 15. ^ "All you need to know: UEFA Nations League draw". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 17 janar 2018. Marrë më 23 janar 2018.
 16. ^ "League Phase Draw Press Kit" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 22 janar 2018. Marrë më 23 janar 2018.
 17. ^ "UEFA Nations League 2018/19 League Phase draw". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 janar 2018. Marrë më 24 janar 2018.
 18. ^ "UEFA Nations League solidarity and bonus fees". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 23 mars 2018. Marrë më 4 prill 2018.
 19. ^ "Increased UEFA Nations League solidarity and bonus fees". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 10 tetor 2018. Marrë më 10 tetor 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]