Finalet e UEFA Ligës së Kombeve 2019

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
2019 Finalet e UEFA Ligës së Kombeve
Fase Final da Liga das Nações da UEFA de 2019 (në portugalisht)
Detajet
Vendi organizatorPortugalia
Datat5–9 qershor
Skuadrat4
Stadiumet2 (në 2 qytete pritëse)
Renditja përfundimtare
KampionëtFlag of Portugalia Portugalia (titulli i 1-ë)
Vendi i dytëFlag of the Netherlands Holanda
Vendi i tretëFlag of Anglia Anglia
Vendi i katërtFlag of Zvicra Zvicra
Statistikat
Ndeshje të luajtura4
Gola të shënuar9 (2.25 për ndeshje)
Pjesëmarrja127.067 (31.767 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëPortugalia Cristiano Ronaldo (3 goals)
Lojtari më i mirëPortugalia Bernardo Silva
Lojtari i ri më i mirëHolanda Frenkie de Jong
2021

Finalet e UEFA Ligës së Kombeve 2019 ishin turneu përfundimtar i edicionit 2018–19UEFA Ligës së Kombeve, sezoni inaugurues i garës ndërkombëtare të futbollit që përfshin ekipet kombëtare të meshkujve të 55 shoqatave anëtare të UEFA-s.[1] Turneu u mbajt në Portugali nga 5 deri më 9 qershor 2019,[2] dhe u garua nga katër fituesit e grupeve të Ligës A të Kombeve. Turneu përbëhej nga dy gjysmëfinale, një play-off i vendit të tretë, dhe finale për të përcaktuar kampionët inaugurues të Ligës së Kombeve UEFA.

Portugalia fitoi finalen 1–0 kundër Holandës për t'u bërë kampionët e parë të UEFA Ligës së Kombeve.

Ekipet e kualifikuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katër fituesit e grupeve të Ligës A u kualifikuan në Finalet e Ligës së Kombeve.[3]

Grupi Fituesit Data e kualifikimit UNL Rankings
nëntor 2018
FIFA Rankings
prill 2019
A1 Flag of the Netherlands Holanda Nëntor 19, 2018 3 16
A2 Flag of Zvicra Zvicra Nëntor 18, 2018 1 8
A3 Flag of Portugalia Portugalia (pritëse) Nëntor 17, 2018 2 7
A4 Flag of Anglia Anglia Nëntor 18, 2018 4 4

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

3 gola

1 gol

1 autogol

Burimi: UEFA

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "UEFA Nations League receives associations' green light" (në anglisht). UEFA.com. 27 mars 2014.
  2. ^ "Portugal set to be Nations League Finals hosts" (në anglisht). UEFA.com. 17 nëntor 2018.
  3. ^ "England, Netherlands, Portugal and Switzerland in Nations League Finals". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 19 nëntor 2018. Marrë më 19 nëntor 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]