UEFA Liga e Kombeve 2018–19 Liga B

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
2018–19 UEFA Liga e Kombeve Liga B
Detajet
Datat 6 shtator – 20 nëntor 2018
Skuadrat 12
Statistikat
Ndeshje të luajtura 24
Gola të shënuar 48 (2 për ndeshje)
Pjesëmarrja 549.676 (22.903 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirë Bosnja dhe Hercegovina Edin Džeko
Republika Çeke Patrik Schick
(nga 3 gola)

UEFA Liga e Kombeve 2018–19 Liga B ishte ndarja e dytë e edicionit 2018–19UEFA Ligës së Kombeve, sezonit inaugurues të garës ndërkombëtare të futbollit që përfshin ekipet kombëtare të meshkujve të 55 shoqatave anëtare të UEFA-s.[1]

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga B përbëhet nga 12 anëtarë të UEFA-s të renditur nga 13–24, të ndarë në katër grupe me nga tre. Fituesit e secilit grup do të promovohen në Ligën e Kombeve UEFA 2020–21, dhe ekipi i vendosur i tretë i secilit grup do të zbresë në Ligën C të Kombeve UEFA 2020–21.[2]

Shorti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipet u caktuan në Ligën B sipas koeficientëve të tyre të ekipit kombëtar UEFA pas përfundimit të fazës së grupeve kualifikuese të Kupës Botërore 2018 FIFA më 11 tetor 2017. Ekipet u ndanë në tre grupe me katër ekipe, të renditura bazuar në koeficientin e tyre të skuadrës kombëtare UEFA.[3][4] Shorti u njoftua më 7 dhjetor 2017.[5]

Pot 1
Ekipi Koef. Rank
Flag of Austria Austria 29,418 13
Flag of Uellsi Uellsi 29,269 14
Flag of Rusia Rusia 29,258 15
Flag of Sllovakia Sllovakia 28,555 16
Pot 2
Ekipi Koef. Rank
Flag of Suedia Suedia 28,487 17
Flag of Ukraina Ukraina 28,286 18
Flag of Ireland Irlanda 28,249 19
Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 28,200 20
Pot 3
Ekipi Koef. Rank
Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore 27,127 21
Flag of Danimarka Danimarka 27,052 22
Flag of the Czech Republic Republika Çeke 27,028 23
Flag of Turqia Turqia 26,538 24

Grupet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e ndeshjeve u konfirmua nga UEFA më 24 janar 2018 pas hedhjes së shortit.[6][7]

Kohët janë CET/CEST, siç renditen nga UEFA (kohët lokale, nëse janë të ndryshme, gjenden në kllapa).

Grupi 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Ukraina Republika Çeke Sllovakia
1 Flag of Ukraina Ukraina 4 3 0 1 5 5 0 9 Ngritet në Ligën A 1–0 1–0
2 Flag of the Czech Republic Republika Çeke 4 2 0 2 4 4 0 6 1–2 1–0
3 Flag of Sllovakia Sllovakia 4 1 0 3 5 5 0 3 4–1 1–2
Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Tiebreakers
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.

6 Shtator 2018 (2018-09-06)
21:00
Republika Çeke  1–2 Flag of Ukraina Ukraina
Raporti


9 Shtator 2018 (2018-09-09)
15:00 (16:00 UTC+3)
Ukraina  1–0 Flag of Sllovakia Sllovakia
Raporti
Arena Lviv, Lviv
Pjesëmarrja: 121
Gjyqtari: Anastasios Sidiropoulos (Greece)


13 Tetor 2018 (2018-10-13)
15:00
Sllovakia  1–2 Flag of the Czech Republic Republika Çeke
Raporti


16 Tetor 2018 (2018-10-16)
20:45 (21:45 UTC+3)
Ukraina  1–0 Flag of the Czech Republic Republika Çeke
Raporti
Metalist Stadium, Kharkiv
Pjesëmarrja: 38,100
Gjyqtari: Gediminas Mažeika (Lithuania)


16 Nëntor 2018 (2018-11-16)
20:45
Sllovakia  4–1 Flag of Ukraina Ukraina
Raporti


19 Nëntor 2018 (2018-11-19)
20:45
Republika Çeke  1–0 Flag of Sllovakia Sllovakia
Raporti

Grupi 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Suedia Rusia Turqia
1 Flag of Suedia Suedia 4 2 1 1 5 3 +2 7[b] Ngritet në Ligën A 2–0 2–3
2 Flag of Rusia Rusia 4 2 1 1 4 3 +1 7[b] 0–0 2–0
3 Flag of Turqia Turqia 4 1 0 3 4 7 −3 3 0–1 1–2
Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Tiebreakers
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.
 2. ^ a b Head-to-head points: Sweden 4, Russia 1.

7 Shtator 2018 (2018-09-07)
20:45 (21:45 UTC+3)
Turqia  1–2 Flag of Rusia Rusia
Raporti


10 Shtator 2018 (2018-09-10)
20:45
Suedia  2–3 Flag of Turqia Turqia
Raporti
Friends Arena, Solna
Pjesëmarrja: 21,832
Gjyqtari: Jesús Gil Manzano (Spain)


11 Tetor 2018 (2018-10-11)
21:45
Rusia  0–0 Flag of Suedia Suedia
Raporti
Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
Pjesëmarrja: 31,698
Gjyqtari: Luca Banti (Italy)


14 Tetor 2018 (2018-10-14)
18:00 (19:00 UTC+3)
Rusia  2–0 Flag of Turqia Turqia
Raporti
Fisht Olympic Stadium, Sochi
Pjesëmarrja: 38,288
Gjyqtari: Paweł Raczkowski (Poland)


17 Nëntor 2018 (2018-11-17)
18:00 (20:00 UTC+3)
Turqia  0–1 Flag of Suedia Suedia
Raporti


20 Nëntor 2018 (2018-11-20)
20:45
Suedia  2–0 Flag of Rusia Rusia
Raporti
Friends Arena, Solna
Pjesëmarrja: 20,223
Gjyqtari: Benoît Bastien (France)

Grupi 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Bosnja dhe Hercegovina Austria Irlanda Veriore
1 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 4 3 1 0 5 1 +4 10 Ngritet në Ligën A 1–0 2–0
2 Flag of Austria Austria 4 2 1 1 3 2 +1 7 0–0 1–0
3 Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore 4 0 0 4 2 7 −5 0 1–2 1–2
Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Tiebreakers
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.

8 Shtator 2018 (2018-09-08)
15:00 (14:00 UTC+1)
Irlanda Veriore  1–2 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Raporti
Windsor Park, Belfast
Pjesëmarrja: 16,942[10]
Gjyqtari: Pavel Královec (Czech Republic)


11 Shtator 2018 (2018-09-11)
20:45
Bosnja dhe Hercegovina  1–0 Flag of Austria Austria
Raporti
Bilino Polje Stadium, Zenica
Pjesëmarrja: 9,100
Gjyqtari: Ruddy Buquet (France)


12 Tetor 2018 (2018-10-12)
20:45
Austria  1–0 Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore
Raporti
Ernst-Happel-Stadion, Vienna
Pjesëmarrja: 22,300
Gjyqtari: Georgi Kabakov (Bulgaria)


15 Tetor 2018 (2018-10-15)
20:45
Bosnja dhe Hercegovina  2–0 Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore
Raporti
Stadion Grbavica, Sarajevo
Pjesëmarrja: 11,050
Gjyqtari: Mattias Gestranius (Finland)


15 Nëntor 2018 (2018-11-15)
20:45
Austria  0–0 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Raporti
Ernst-Happel-Stadion, Vienna
Pjesëmarrja: 37,200
Gjyqtari: Andrew Dallas (Scotland)


18 Nëntor 2018 (2018-11-18)
18:00 (17:00 UTC±0)
Irlanda Veriore  1–2 Flag of Austria Austria
Raporti
Windsor Park, Belfast
Pjesëmarrja: 17,895
Gjyqtari: Jonathan Lardot (Belgium)

Grupi 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje[a] Danimarka Uellsi Ireland
1 Flag of Danimarka Danimarka 4 2 2 0 4 1 +3 8 Ngritet në Ligën A 2–0 0–0
2 Flag of Uellsi Uellsi 4 2 0 2 6 5 +1 6 1–2 4–1
3 Flag of Ireland Irlanda 4 0 2 2 1 5 −4 2 0–0 0–1
Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Tiebreakers
Notes:
 1. ^ Due to revamp of the format for the 2020–21 UEFA Nations League, no teams were eventually relegated.

6 Shtator 2018 (2018-09-06)
20:45 (19:45 UTC+1)
Uellsi  4–1 Flag of Ireland Irlanda
Raporti
Cardiff City Stadium, Cardiff
Pjesëmarrja: 25,657[11]
Gjyqtari: Clément Turpin (France)


9 Shtator 2018 (2018-09-09)
18:00
Danimarka  2–0 Flag of Uellsi Uellsi
Raporti
Idrætspark, Aarhus
Pjesëmarrja: 17,506
Gjyqtari: Deniz Aytekin (Germany)


13 Tetor 2018 (2018-10-13)
20:45 (19:45 UTC+1)
Irlanda  0–0 Flag of Danimarka Danimarka
Raporti
Aviva Stadium, Dublin
Pjesëmarrja: 41,220
Gjyqtari: Xavier Estrada Fernández (Spain)


16 Tetor 2018 (2018-10-16)
20:45 (19:45 UTC+1)
Irlanda  0–1 Flag of Uellsi Uellsi
Raporti
Aviva Stadium, Dublin
Pjesëmarrja: 38,321
Gjyqtari: Björn Kuipers (Netherlands)


16 Nëntor 2018 (2018-11-16)
20:45 (19:45 UTC±0)
Uellsi  1–2 Flag of Danimarka Danimarka
Raporti
Cardiff City Stadium, Cardiff
Pjesëmarrja: 32,354
Gjyqtari: Ivan Kružliak (Slovakia)


19 Nëntor 2018 (2018-11-19)
20:45
Danimarka  0–0 Flag of Ireland Irlanda
Raporti
Idrætspark, Aarhus
Pjesëmarrja: 11,130
Gjyqtari: Aliyar Aghayev (Azerbaijan)

Golashënues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

3 gola

2 gola

1 gol

Paratë si çmim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paratë që do të shpërndahen u njoftua në mars 2018.[12] Secila skuadër në Ligën B do të marrë një tarifë solidariteti prej 1 milion €. Për më tepër, katër fituesit e grupeve do të marrin dyfishin e kësaj shume me një tarifë bonus prej 1 milion €. Kjo do të thotë që shuma maksimale e solidaritetit dhe tarifave të bonusit për një ekip nga Liga B është 2 milionë €.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "UEFA Nations League receives associations' green light" (në anglisht). UEFA. 27 mars 2014.
 2. ^ "Regulations of the UEFA Nations League 2018/19" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 28 shtator 2017. Marrë më 3 tetor 2017.
 3. ^ "Confirmed: How the UEFA Nations League will line up". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 11 tetor 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 4. ^ "National Team Coefficients Overview" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 11 tetor 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 5. ^ "UEFA Nations League draw seedings confirmed". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 7 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 shkurt 2018. Marrë më 7 dhjetor 2017.
 6. ^ "UEFA Nations League calendar: all the fixtures". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 janar 2018. Marrë më 24 janar 2018.
 7. ^ "UEFA Nations League 2018/19: Fixtures List – League Phase" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 janar 2018. Marrë më 24 janar 2018.
 8. ^ "Summary UEFA Nations League B – Group 1" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 30 nëntor 2018.
 9. ^ "Summary UEFA Nations League B – Group 2" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 30 nëntor 2018.
 10. ^ "Summary UEFA Nations League B – Group 3" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 30 nëntor 2018.
 11. ^ "Summary UEFA Nations League B – Group 4" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 30 nëntor 2018.
 12. ^ "UEFA Nations League solidarity and bonus fees". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 23 mars 2018. Marrë më 4 prill 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]