Aarhus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aarhus
Qytet
noform
Katedralja në Aarhus
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Aarhus is located in Danimarka
Aarhus
Aarhus

Koordinatat: 56°09′V 10°13′L / 56.150°V 10.217°L / 56.150; 10.217

Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Rajoni Jutlanda Qendrore
Komuna Aarhus
Kryetari i Bashkisë Jacob Bundsgaard
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 91 km2
Popullsia 256,018 banorë
Dendësia 2,669 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Shekullin e 8-të
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 8000, 8200, 8210, 8220
Prefiksi (+45) 8
Faqja Zyrtare www.aarhus.dk

Aarhus ose Århus është qyteti i dytë më i madh në Danimarkë. Ndodhet në lindje të bregdetit të gadishullit Jutland. Aarhus është 187 kilometra në veriperëndim të Kopenhagës dhe 289 kilometra në veri të Hamburgut, Gjermani. Aarhus rradhitet si qyteti i 92-të më i madh në Bashkimin Evropian.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muaji më i ftohtë në Aarhus është muaji shkurt, ku temperatura është 0.1 °C, ndërsa muaji më i nxehtë është muaji gusht me temperaturë 15.9 °C. Temperatura në det mund të arrijë në 17 deri në 22 °C.[1]

Në stinën e verës, dielli ngritet në ora 04:26 dhe perëndon në ora 21:58, që domethënë dita zgjatë 17 orë e 32 minuta. Në stinën e dimrit, dielli ngritet në ora 08:37 dhe perëndon në ora 15:39, që domethënë dita zgjatë 7 orë e 2 minuta. Dallimi në zgjatjen e ditës mes verë dhe dimrit është 10 orë e 30 minuta.[2]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë disa njerëz që kanë lindur, jetojnë apo janë rritur në Aarhus.

 • Martin Jørgensen, futbollistë[3]
 • Stig Tøfting, futbollistë[4]
 • Nicolai Wammen, ministër i mbrojtjes[5]
 • Uffe Elbæk, politikanë[6]
 • Nils Malmros, regjisor i filmit dhe skenar[7]
 • Peter Laugesen, poet dhe dramaturg[8]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The climate in Denmark". DitDanmark. Marrë më 9 January 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Sol op/ned". Almanak. Marrë më 17 November 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Martin Jørgensen". Aarhusportalen.dk. Marrë më 31 July 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Stig Tøfting og papsøn anholdt i nat i Aarhus". Jyllandsposten. Marrë më 31 July 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Nicolai Wammen". Gyldendal. Marrë më 30 July 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Danner parti med Uffe Elbæk". TV2. Marrë më 31 July 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Nils Malmros". IMDb. Marrë më 31 July 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Spanien ligger i Århus". Litteraturnu.dk. Marrë më 1 August 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]