Jump to content

Aarhus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aarhus
Qytet
Katedralja në Aarhus
Katedralja në Aarhus
Popullsia
 • Gjithsej256.018
{{{postal_code_type}}}
8000, 8200, 8210, 8220
Faqja zyrtarewww.aarhus.dk

Aarhus ose Århus është qyteti i dytë më i madh në Danimarkë. Ndodhet në lindje të bregdetit të gadishullit Jutland. Aarhus është 187 kilometra në veriperëndim të Kopenhagës dhe 289 kilometra në veri të Hamburgut, Gjermani. Aarhus rradhitet si qyteti i 92-të më i madh në Bashkimin Evropian.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muaji më i ftohtë në Aarhus është muaji shkurt, ku temperatura është 0.1 °C, ndërsa muaji më i nxehtë është muaji gusht me temperaturë 15.9 °C. Temperatura në det mund të arrijë në 17 deri në 22 °C.[1]

Në stinën e verës, dielli ngritet në ora 04:26 dhe perëndon në ora 21:58, që domethënë dita zgjatë 17 orë e 32 minuta. Në stinën e dimrit, dielli ngritet në ora 08:37 dhe perëndon në ora 15:39, që domethënë dita zgjatë 7 orë e 2 minuta. Dallimi në zgjatjen e ditës mes verë dhe dimrit është 10 orë e 30 minuta.[2]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë disa njerëz që kanë lindur, jetojnë apo janë rritur në Aarhus.

 • Martin Jørgensen, futbollistë[3]
 • Stig Tøfting, futbollistë[4]
 • Nicolai Wammen, ministër i mbrojtjes[5]
 • Uffe Elbæk, politikanë[6]
 • Nils Malmros, regjisor i filmit dhe skenar[7]
 • Peter Laugesen, poet dhe dramaturg[8]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The climate in Denmark" (në anglisht). DitDanmark. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 9 janar 2015.
 2. ^ "Sol op/ned" (në danisht). Almanak. Marrë më 17 nëntor 2013.
 3. ^ "Martin Jørgensen" (në danisht). Aarhusportalen.dk. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2014. Marrë më 31 korrik 2014.
 4. ^ "Stig Tøfting og papsøn anholdt i nat i Aarhus" (në danisht). Jyllandsposten. Marrë më 31 korrik 2014.
 5. ^ "Nicolai Wammen" (në danisht). Gyldendal. Marrë më 30 korrik 2014.
 6. ^ "Danner parti med Uffe Elbæk" (në danisht). TV2. Marrë më 31 korrik 2014.
 7. ^ "Nils Malmros" (në anglisht). IMDb. Marrë më 31 korrik 2014.
 8. ^ "Spanien ligger i Århus" (në danisht). Litteraturnu.dk. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2014. Marrë më 1 gusht 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]