Vjena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vienna)
Jump to navigation Jump to search
Viena (Vjenë)
Qytet
Njohur si Qyteti i Muzikës (Musikstadt)
noform
Kolazh nga Viena
Stema_figura
Stema e Vienës
Flag of Wien.svg
Flamuri i Vienës
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Shteti federal Vjena
Kryetari i Bashkisë Michael Häupl
Partia SPÖ
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 414,87[1] km2
 •  tokësore 395,50[1] km2
 •  ujore 19,39[1] km2
Lartësia 151-543 m (m.n.d.)
Popullsia 1.714.142[2] banorë
 •  urbane 1.983.836[2] banorë
 •  aglomerati 2.419.000[2] banorë
Dendësia 4.132 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Shekulli XI
Vendasit Wiener
Kodi Postal 1010–1239, 1400, 1450
Prefiksi 01
Faqja Zyrtare www.wien.gv.at

Viena është kryeqyteti i Austrisë dhe poashtu një shtet federal (gjermanisht Bundesland). Më 2011 Viena kishte mbi 1.700.000 banorë[2] dhe është pra qyteti me popullsinë më të madhe në Austri.

Qyteti i vjetër, i cili është i shënuar nga regjenca e Habsburgëve, dhe Kalaja Schönbrunn janë që nga viti 2001 të mbrojtur në listën e trashëgimisë botërore nga UNESCO-ja. Monumentet historike më të famshëm janë Katedralja e Shtjefënit (gj. Stephansdom), Rrota e Madhe (gj. Riesenrad), Kalaja e Shënbrunit (gj. Schloss Schönbrunn) dhe Opera Kombëtare (gj. Staatsoper).

Viena është njëra nga qytetet në botë që ka standardin e jetesës më të lartë. Sipas një studimi nga Mercer, Viena kishte për të tretën herë në vitin 2011 standardin e jetesës më të lartë nga 221 metropole ndërkombëtare, e pasuar nga Cyrihu dhe Aucklandi.

Në Vienë e kanë qendrën shumë organizata ndërkombëtare si OPEC, OSBE, ONEA dhe OKB (përkrah New York-ut dhe Gjenevës).

Në Vienë, që prej vitit 1939 zhvillohet Koncerti i fillimvitit i Vienës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austria location map.svg


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Statistikat të qytetit të Vjenës sipas faqes zyrtare (gjermanisht, serbisht, turqisht), e kërkuar për herë të fundit më 6 maj 2012
  2. ^ a b c d Statistik Austria: Popullsia e Vjenës që nga viti 2002 (gjermanisht, anglisht), e kërkuar për herë të fundit më 6 maj 2012

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 48°12′30″V 16°22′23″L / 48.2083°V 16.3731°L / 48.2083; 16.3731