Jump to content

Karinthia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kärnten
Kärnten
Popullsia
 • Gjithsej557.371
Faqja zyrtarehttp://www.ktn.gv.at/

Kärnten (gjermanisht: Kärnten, Shqiptimi gjermanisht: [ˈkɛɐ̯ntn̩]; sllovenisht: Koroška; italisht: Carinzia) është shteti më jugor nga shtetet austriake. I vendosur brenda Alpeve Lindore, ajo shënohet për malet dhe liqenet e saj. Gjuha kryesore është gjermanishtja. Dialektet e saj rajonale i përkasin grupit jugor bavarez. Dialektet sllovene karinase, të cilat mbizotëronin në pjesën juglindore të rajonit deri në gjysmën e parë të shekullit të 20-të, tani flitet nga një pakicë e vogël.

Ndarja administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]