Vorarlberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of Vorarlberg.svg Vorarlberg CoA.svg
Statistika
Kryeqyteti: Bregenz
Hapësira: 2.601,48 km²
Banorë: 366.714
Dendësia e popullsisë: 141 Banorë/km²
Website: www.vorarlberg.at
ISO 3166-2: AT-8
Politika
Kryetari i vendit: Herbert Sausgruber (ÖVP)
Partia në pushtet: ÖVP dhe FPÖ
Harta

Vorarlberg është teritor/republik (bundesland) në anën perëndimore të Austrisë. Si për nga sipërfaqja, po ashtu edhe për nga numri i banorëve rradhitet në vendin e dytë të teritoreve të Austrisë. Banorët e saj dallohen për nga dialekti i tyre aleman, që është e përzier me dialektin bavarez. Kryeqyteti i saj është Bregenz, sqt. Bregenc.