Vorarlberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vorarlberg
gjermanisht : Vorarlberg
Shtet federal
Stema_figura
Stema
Flag of Vorarlberg (state).svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Guvernorati Markus Wallner
Kryeqyteti Bregenz
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,601.48 km2
(1,004.44 sq mi) km2
Popullsia 395,012 banorë (2019)
Dendësia 150/km2 (390/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare http://vorarlberg.at/

Vorarlberg (Shqiptimi gjermanisht: [ˈfoːɐ̯ʔarlbɛrk]) është shteti federal më perëndimor (Bundesland) i Austrisë. Ajo ka zonën e dytë më të vogël pas Vjenës, dhe megjithëse ka popullsinë e dytë më të vogël, ajo gjithashtu ka dendësinë e dytë më të lartë të popullsisë (gjithashtu pas Vjenës). Kufizohet me tri shtete: Gjermania (Bavaria dhe Baden-Württemberg përmes Liqenit të Konstancës), Zvicra (Grisons dhe St. Gallen) dhe Lihtenshtajni. I vetmi shtet austriak që ndan një kufi me Vorarlberg është Tiroli në lindje.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austria location map.svg

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]