Jump to content

Austria e Poshtme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Austria e Poshtme
Niederösterreich
Popullsia
 • Gjithsej1.670.688
Faqja zyrtarehttp://www.noe.gv.at/

Austria e Poshtme (gjermanisht: Niederösterreich [ˈniːdɐˌʔøːstɐʁaɪç]; çekisht: Dolní Rakousy; sllovakisht: Dolné Rakúsko) është shteti më verilindor nga nëntë shtetet e Austrisë. Që nga viti 1986, kryeqyteti i Austrisë së Poshtme ka qenë Sankt Pölten, kryeqyteti më i caktuar kohët e fundit në Austri. Më parë, kryeqyteti i Austrisë së Poshtme ishte Vjena, edhe pse Vjena nuk ka qenë zyrtarisht pjesë e Austrisë së Poshtme që nga viti 1921. Me një sipërfaqe prej 19,186 km2 (7,408 km mi) dhe një popullsi prej 1.612 milionë banorësh, Austria e Poshtme është shteti më i madh i vendit; Austria e Poshtme është shteti i dytë më i populluar pas shtetit federal të Vjenës. Qytetet e tjera kryesore janë Amstetten, Krems an der Donau dhe Wiener Neustadt.

Ndarja administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]