Austria e Poshtme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Austria e Poshtme
gjermanisht : Niederösterreich
Shtet federal
Stema_figura
Stema
Flag of Lower Austria.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Guvernorati Johanna Mikl-Leitner
Kryeqyteti Sankt Pölten
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19,186 km2
(7,408 sq mi) km2
Popullsia 1,670,688 banorë
Dendësia 87/km2 (230/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare http://www.noe.gv.at/

Austria e Poshtme (gjermanisht: Niederösterreich [ˈniːdɐˌʔøːstɐʁaɪç]; çekisht: Dolní Rakousy; sllovakisht: Dolné Rakúsko) është shteti më verilindor nga nëntë shtetet e Austrisë. Që nga viti 1986, kryeqyteti i Austrisë së Poshtme ka qenë Sankt Pölten, kryeqyteti më i caktuar kohët e fundit në Austri. Më parë, kryeqyteti i Austrisë së Poshtme ishte Vjena, edhe pse Vjena nuk ka qenë zyrtarisht pjesë e Austrisë së Poshtme që nga viti 1921. Me një sipërfaqe prej 19,186 km2 (7,408 km mi) dhe një popullsi prej 1.612 milionë banorësh, Austria e Poshtme është shteti më i madh i vendit; Austria e Poshtme është shteti i dytë më i populluar pas shtetit federal të Vjenës. Qytetet e tjera kryesore janë Amstetten, Krems an der Donau dhe Wiener Neustadt.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austria location map.svg

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]