Sankt Pölten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sankt Pölten (Shqiptimi gjermanisht: [zaŋkt ˈpœltn̩]) kryesisht i shkurtuar me emrin zyrtar St. Pölten, është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit të Austrisë së UlëtAustrinë verilindore, me 52,716 banorë më 1 janar 2015. St Pölten është një qytet me statutin e vet (ose Statutarstadt) dhe për këtë arsye është edhe komunë edhe distrikt në Mostviertel.

Sankt Pölten
St. Pölten
Qytet
Sankt Pölten më 2005
Sankt Pölten më 2005
Popullsia
 • Total54.649
TargaP
Faqja zyrtarehttp://www.st-poelten.gv.at/

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrëdhëniet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]