Sankt Pölten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sankt Pölten (Shqiptimi gjermanisht: [zaŋkt ˈpœltn̩]) kryesisht i shkurtuar me emrin zyrtar St. Pölten, është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit të Austrisë së UlëtAustrinë verilindore, me 52,716 banorë më 1 janar 2015. St Pölten është një qytet me statutin e vet (ose Statutarstadt) dhe për këtë arsye është edhe komunë edhe distrikt në Mostviertel.

Sankt Pölten
gjermanisht : St. Pölten
Qytet
noform
Sankt Pölten më 2005
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Shteti federal Austria e Poshtme
Distrikti Qytet me statut
Kryetari i Bashkisë Matthias Stadler
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 108.44 km2
(41.87 sq mi) km2
Popullsia 54,649 banorë (2018)
Dendësia 500/km2 (1,300/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Kodi Postal 3100, 3104, 3105, 3106, 3107, 3108, 3140, 3151, 3385
Prefiksi 02742
Targa P
Faqja Zyrtare http://www.st-poelten.gv.at/

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrëdhëniet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]