Salzburgu (shteti federal)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Salzburgu
gjermanisht : Salzburg
Shtet federal
Stema_figura
Stema
Flag of Salzburg, Vienna, Vorarlberg.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Guvernorati Wilfried Haslauer
Kryeqyteti Salcburgu
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,156.03 km2
(2,762.96 sq mi) km2
Popullsia 531,800 banorë (2017)
Dendësia 74/km2 (190/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare http://www.salzburg.gv.at/

Salzburgu (Gjermanisht: [ˈzaltsbʊʁk]; fjalë për fjalë: "Kështjella e kripës") është shtet (Bundesland) i Austrisë. Është emëruar zyrtarisht "Land Salzburg", kolektivisht "Salzburgerland", për ta dalluar atë nga kryeqyteti i saj eponimak Salcburgu dhe si i tillë është i vetmi shtet që mban emrin e kryeqytetit të tij. Për nga historia e tij shekullore si një Princ-Peshkopi e pavarur, tradita e Salzburgut ndryshon nga trojet e tjera austriake.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austria location map.svg

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]