Jump to content

Salzburgu (shteti federal)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Salzburgu
Salzburg
Popullsia
 • Gjithsej531.800
Faqja zyrtarehttp://www.salzburg.gv.at/

Salzburgu (Gjermanisht: [ˈzaltsbʊʁk]; fjalë për fjalë: "Kështjella e kripës") është shtet (Bundesland) i Austrisë. Është emëruar zyrtarisht "Land Salzburg", kolektivisht "Salzburgerland", për ta dalluar atë nga kryeqyteti i saj eponimak Salcburgu dhe si i tillë është i vetmi shtet që mban emrin e kryeqytetit të tij. Për nga historia e tij shekullore si një Princ-Peshkopi e pavarur, tradita e Salzburgut ndryshon nga trojet e tjera austriake.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]