Stiria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stiria
gjermanisht : Steiermark
Shtet federal
Stema_figura
Stema
Flagge Steiermark (mit Rand).png
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Guvernorati Hermann Schützenhöfer
Kryeqyteti Graz
Komuna 286
Distrikti 13
Asambleja 48
Partia ÖVP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16,401.04 km2 km2
 •  ujore 148 km2
Popullsia 1,243,052 banorë (1 janar 2019)
Dendësia 76/km2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Aeroporti Graz
Faqja Zyrtare www.verwaltung.steiermark.at/

Stiria (gjermanisht: Steiermark, [ˈʃtaɪɐˌmaʁk]; kroatisht dhe sllovenisht: Štajerskaçekisht: Štýrsko; hungarisht: Stájerország; sllovakisht: Štajersko) është një shtet, ose Bundesland, i vendosur në juglindje të Austrisë. Për nga sipërfaqja është i dyti më i madh (pas Austrisë së Poshtme) nga nëntë shtetet federale austriake, që mbulon 16.401 km2 (6.332 sq mi). Kufizohet me Slloveninë (Korushkën, Podravskën dhe Pomurskën) dhe shtetet austriake të Austrisë së Epërme, Austrisë së Poshtme, Salzburgun, Burgenland dhe Karinthia. Kryeqyteti është Graz i cili kishte 288.808 banorë në fillim të vitit 2019.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të rëndësishëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austria location map.svg

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]