Jump to content

Stiria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stiria
Steiermark
Popullsia
 • Gjithsej1.243.052
Faqja zyrtarewww.verwaltung.steiermark.at/

Stiria (gjermanisht: Steiermark, [ˈʃtaɪɐˌmaʁk]; kroatisht dhe sllovenisht: Štajerskaçekisht: Štýrsko; hungarisht: Stájerország; sllovakisht: Štajersko) është një shtet, ose Bundesland, i vendosur në juglindje të Austrisë. Për nga sipërfaqja është i dyti më i madh (pas Austrisë së Poshtme) nga nëntë shtetet federale austriake, që mbulon 16.401 km2 (6.332 sq mi). Kufizohet me Slloveninë (Korushkën, Podravskën dhe Pomurskën) dhe shtetet austriake të Austrisë së Epërme, Austrisë së Poshtme, Salzburgun, Burgenland dhe Karinthia. Kryeqyteti është Graz i cili kishte 288.808 banorë në fillim të vitit 2019.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të rëndësishëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]