Tiroli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tiroli
Tirol
Popullsia
 • Gjithsej746.153
Faqja zyrtarehttp://www.tirol.gv.at/

Tiroli (gjermanisht: Tirol [tiˈʁoːl]; italisht: Tirolo Shqiptim italian: [tiˈroːlɔ]; sllovakisht: Tirolsko) është shtet federal (Bundesland) në Austrinë perëndimore. Ai përfshin pjesën austriake të Qarkut historik të Princit të Tirolit. Është një pjesë përbërëse e Tirol-Jug Tirol-Trentino Euroregion i ditëve të sotme (së bashku me Tirolin e Jugut dhe TrentinonItali). Kryeqyteti i Tirolit është Innsbruck.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytezat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje simotra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tyrol, Austria" (në anglisht). Lonely Planet. Marrë më 1 nëntor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]