Tiroli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tiroli
gjermanisht : Tirol
Shtet federal
Stema_figura
Stema
Flag of Tirol (state).svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Guvernorati Günther Platter
Kryeqyteti Innsbruck
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,640.17 km2
(4,880.40 sq mi) km2
Popullsia 746,153 banorë (2017)
Dendësia 59/km2 (150/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare http://www.tirol.gv.at/

Tiroli (gjermanisht: Tirol [tiˈʁoːl]; italisht: Tirolo Shqiptim italian: [tiˈroːlɔ]; sllovakisht: Tirolsko) është shtet federal (Bundesland) në Austrinë perëndimore. Ai përfshin pjesën austriake të Qarkut historik të Princit të Tirolit. Është një pjesë përbërëse e Tirol-Jug Tirol-Trentino Euroregion i ditëve të sotme (së bashku me Tirolin e Jugut dhe TrentinonItali). Kryeqyteti i Tirolit është Innsbruck.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytezat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje simotra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austria location map.svg

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tyrol, Austria" (në anglisht). Lonely Planet. Marrë më 1 nëntor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]