Jump to content

Austria e Epërme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Austria e Epërme
Oberösterreich
Popullsia
 • Gjithsej1.453.948
Faqja zyrtarehttp://www.land-oberoesterreich.gv.at/

Austria e Epërme (gjermanisht: Oberösterreich [ˈoːbɐˌʔøːstɐʁaɪç]; çekisht: Horní Rakousy; sllovakisht: Horné Rakúsko) është një nga nëntë shtetet ose Bundesländer e Austrisë. Kryeqyteti i saj është Linz. Austria e Epërme kufizohet me Gjermaninë dhe Republikën çeke, si dhe me shtetet e tjera austriake të Austrisë së Poshtme, Stiria dhe Salzburgu. Me një sipërfaqe prej 11.982 km2 (4,626 km mi) dhe 1.437 milionë banorë, Austria e Epërme është shteti i katërt më i madh austriak për nga sipërfaqja e tokës dhe i treti më i madhi nga popullsia.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]