Graz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Graz
Qytet
noform
Institucion administrativ në Graz
Stema_figura
Stema e Grazit
Vendndodhja
Graz is located in Austria
Graz
Graz

Koordinatat: 47°4′V 15°26′L / 47.067°V 15.433°L / 47.067; 15.433

Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Distrikti Statutory City
Kryetari i Bashkisë Siegfried Nagl
Partia ÖVP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 127.56 km2
Lartësia 353 m (m.n.d.)
Popullsia 280,200 banorë
Dendësia 2,200 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+2)
Verore CEST (UTC+3)
Prefiksi +43 316
Targa G
Faqja Zyrtare www.graz.at

Graz është qyteti i dytë më i madh në Austri pas Vjenës. Grazi ndodhet në lumin Mur në juglindje të Austrisë. Ndodhet rreth 200 kilometra në jugperëndim të Vjenës dhe 50 kilometra larg MariboritSllovenisë. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2016, Grazi ka pasur 280,200 banorë.

Distriktet[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti i Grazit janë ndarë në 17 distrikte:

1. Innere Stadt (3,302)
2. St. Leonhard (12,377)
3. Geidorf (19,119)
4. Lend (22,369)
5. Gries (22,658)
6. Jakomini (25,808)
7. Liebenau (11,556)
8. St. Peter (12,809)
9. Waltendorf (10,782)

10. Ries (5,789)
11. Mariatrost (7,403)
12. Andritz (16,316)
13. Gösting (11,489)
14. Eggenberg (16,467)
15. Wetzelsdorf (12,225)
16. Straßgang (12,212)
17. Puntigam (6,248)

Binjakëzimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Städtepartnerschaften und Internationales". Büro für Städtepartnerschaften und internationale Beziehungen (në German). Marrë më 26 July 2013. 
  2. ^ "Groningen – Partner Cities". 2008 Gemeente Groningen, Kreupelstraat 1,9712 HW Groningen. Marrë më 8 December 2008. 
  3. ^ "Medmestno in mednarodno sodelovanje". Mestna občina Ljubljana (Ljubljana City) (në sllovenisht). Marrë më 27 July 2013. 
  4. ^ "Međunarodna suradnja Grada Pule". Grad Pula (në Croatian and Italian). Arkivuar nga origjinali më 5 May 2012. Marrë më 28 July 2013. 
  5. ^ "Stadt Graz: Sister Cities". Marrë më 1 December 2008. 
  6. ^ Trondheims offisielle nettsted – Vennskapsbyer