Jump to content

Temishvari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Timishoara)
Timishoara
Timișoara
Popullsia
 • Gjithsej319,279
{{{postal_code_type}}}
300001-300990
Faqja zyrtarewww.primariatm.ro

Timishoara, (gjithashtu ish Temeswar,Temeschburg ose Temeschwar, hungarisht: Temesvár), është kryeqyteti i Qarkut Timiş, në Rumaninë perëndimore. Një nga qytetet më të mëdha rumune, me një popullsi prej 319.279 banorë (qyteti i tretë më i populluar në vend, sipas regjistrimit të vitit 2011), dhe konsiderohet kryeqyteti jozyrtar i rajonit historik të Banatit. Timishoara është qendra kryesore, shoqërore, ekonomike dhe kulturore në pjesën perëndimore të Rumanisë.