Temishvari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Timishoara
Timișoara
Weisspalais.jpg
Population
 • Total319,279
Websitewww.primariatm.ro

Timishoara, (gjithashtu ish Temeswar,Temeschburg ose Temeschwar, hungarisht: Temesvár), është kryeqyteti i Qarkut Timiş, në Rumaninë perëndimore. Një nga qytetet më të mëdha rumune, me një popullsi prej 319.279 banorë (qyteti i tretë më i populluar në vend, sipas regjistrimit të vitit 2011), dhe konsiderohet kryeqyteti jozyrtar i rajonit historik të Banatit. Timishoara është qendra kryesore, shoqërore, ekonomike dhe kulturore në pjesën perëndimore të Rumanisë.