Temishvari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Timishoara
Rumanisht : Timișoara
Qytet
noform
Pamje nga Temishvari
Stema_figura
Stema e Timishoarës
Vendndodhja
Timishoara is located in Rumania
Timishoara
Timishoara

Koordinatat: 45°45′35″V 21°13′48″L / 45.75972°V 21.23000°L / 45.75972; 21.23000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Rajoni Perëndimor
Qarku Timish
Kryetari i Bashkisë Dominic Samuel Fritz(2020)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 130,5 km2
Lartësia 90 m (m.n.d.)
Popullsia 319.279 banorë
Dendësia 2.446,58 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 300001-300990
Prefiksi 0256 / 0356
Koordinatat 45° 45′ 35″ Veri

21° 13′ 48″ Lindje

Faqja Zyrtare www.primariatm.ro


Timishoara, (gjithashtu ish Temeswar,Temeschburg ose Temeschwar, hungarisht: Temesvár), është kryeqyteti i Qarkut Timiş, në Rumaninë perëndimore. Një nga qytetet më të mëdha rumune, me një popullsi prej 319.279 banorë (qyteti i tretë më i populluar në vend, sipas regjistrimit të vitit 2011), dhe konsiderohet kryeqyteti jozyrtar i rajonit historik të Banatit. Timishoara është qendra kryesore, shoqërore, ekonomike dhe kulturore në pjesën perëndimore të Rumanisë.