Trondheim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Trondheim (kthjellim).


Trondheim
—  komunë  —
stema_figuraFlag of Trondheim.svg
Pamje nga Trondheim

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Trondheim
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Rita Ottervik (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°26′V 10°23′L / 63.433°V 10.383°L / 63.433; 10.383 (Trondheim)Koordinatat: 63°26′V 10°23′L / 63.433°V 10.383°L / 63.433; 10.383 (Trondheim)
Sipërfaqja 341 km2
Popullsia 198.219 banorë 2019
Dendësia 581,29 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Trondhjemmer ose Trondheimar ose Trondheimer
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0122
Vendndodhja
Trondheim is located in Norvegjia
Trondheim
Trondheim
Trondheim – harta_foto
www.trondheim.kommune.no

Trondheim është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 341 km² dhe popullsi 198.219 (2019) banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]