Meldal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Meldal (kthjellim).


Meldal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Meldal
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Arne L. Haugen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°3′V 9°44′L / 63.050°V 9.733°L / 63.050; 9.733 (Meldal)Koordinatat: 63°3′V 9°44′L / 63.050°V 9.733°L / 63.050; 9.733 (Meldal)
Sipërfaqja 612 km2
Popullsia 3.947 banorë 2004
Dendësia 6,45 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Meldaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1266
Meldal is located in Norvegjia
Meldal
Meldal
Meldal – harta_foto
www.meldal.kommune.no

Meldal është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 612 km² dhe popullsi 3947 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Meldal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]