Tydal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tydal (kthjellim).


Tydal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Ås
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Kari Slungård (V)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°1′V 11°48′L / 63.017°V 11.800°L / 63.017; 11.800 (Tydal)Koordinatat: 63°1′V 11°48′L / 63.017°V 11.800°L / 63.017; 11.800 (Tydal)
Sipërfaqja 1.329 km2
Popullsia 856 banorë 2004
Dendësia 0,64 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tydaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0428
Ås is located in Norvegjia
Ås
Ås
Tydal – harta_foto
www.tydal.kommune.no

Tydal është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1329 km² dhe popullsi 856 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tydal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]