Rissa (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rissa (kthjellim).


Rissa
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Rissa (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Rissa
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Per Kristian Skjærvik (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°39′V 10°2′L / 63.650°V 10.033°L / 63.650; 10.033 (Rissa)Koordinatat: 63°39′V 10°2′L / 63.650°V 10.033°L / 63.650; 10.033 (Rissa)
Sipërfaqja 621 km2
Popullsia 6.384 banorë 2004
Dendësia 10,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Rissværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0412
Vendndodhja
Rissa is located in Norvegjia
Rissa
Rissa
Rissa – harta_foto
www.rissa.kommune.no

Rissa është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 621 km² dhe popullsi 6384 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Rissa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]