Røros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Røros (kthjellim).


Røros
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Røros

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Røros
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Hans Vintervold (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°34′V 11°22′L / 62.567°V 11.367°L / 62.567; 11.367 (Røros)Koordinatat: 62°34′V 11°22′L / 62.567°V 11.367°L / 62.567; 11.367 (Røros)
Sipërfaqja 1.956 km2
Popullsia 5.576 banorë 2010
Dendësia 2,85 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Rørosing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0632
Vendndodhja
Røros is located in Norvegjia
Røros
Røros
Røros – harta_foto
www.roros.kommune.no

Røros është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1956 km² dhe popullsi 5576 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Røros – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]