Frøya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Frøya (kthjellim).


Frøya
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Frøya

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Sistranda
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Berit Flåmo (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°43′V 8°43′L / 63.717°V 8.717°L / 63.717; 8.717 (Frøya)Koordinatat: 63°43′V 8°43′L / 63.717°V 8.717°L / 63.717; 8.717 (Frøya)
Sipërfaqja 241 km2
Popullsia 4.107 banorë 2004
Dendësia 17,04 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Frøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0215
Vendndodhja
Sistranda is located in Norvegjia
Sistranda
Sistranda
Frøya – harta_foto
www.froya.kommune.no

Frøya është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 241 km² dhe popullsi 4107 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Frøya – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]