Orkdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Orkdal (kthjellim).


Orkdal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Orkdal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Orkanger
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Gunnar H. Lysholm (lista civica)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°17′V 9°43′L / 63.283°V 9.717°L / 63.283; 9.717 (Orkdal)Koordinatat: 63°17′V 9°43′L / 63.283°V 9.717°L / 63.283; 9.717 (Orkdal)
Sipërfaqja 594 km2
Popullsia 11.018 banorë 2008
Dendësia 18,55 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Orkdaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1634
Vendndodhja
Orkanger is located in Norvegjia
Orkanger
Orkanger
Orkdal – harta_foto
www.orkdal.kommune.no

Orkdal është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 594 km² dhe popullsi 11018 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Orkdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]