Klæbu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Klæbu (kthjellim).


Klæbu
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Klæbu
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Jarle Martin Gundersen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°16′V 10°30′L / 63.267°V 10.500°L / 63.267; 10.500 (Klæbu)Koordinatat: 63°16′V 10°30′L / 63.267°V 10.500°L / 63.267; 10.500 (Klæbu)
Sipërfaqja 186 km2
Popullsia 5.558 banorë 2008
Dendësia 29,88 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Klæbygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1936
Klæbu is located in Norvegjia
Klæbu
Klæbu
Klæbu – harta_foto
www.klabu.kommune.no

Klæbu është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 186 km² dhe popullsi 5558 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Klæbu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]