Hemne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hemne (kthjellim).


Hemne
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hemne

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Hemne
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Gunnar N. Hynne (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°16′V 9°3′L / 63.267°V 9.050°L / 63.267; 9.050 (Hemne)Koordinatat: 63°16′V 9°3′L / 63.267°V 9.050°L / 63.267; 9.050 (Hemne)
Sipërfaqja 662 km2
Popullsia 4.293 banorë 2006
Dendësia 6,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hemnværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2015
Vendndodhja
Hemne is located in Norvegjia
Hemne
Hemne
Hemne – harta_foto
www.hemne.kommune.no

Hemne është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 662 km² dhe popullsi 4293 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hemne – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]