Ørland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ørland (kthjellim).


Ørland
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Brekstad
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Hallgeir Grøntvedt (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°42′V 9°36′L / 63.700°V 9.600°L / 63.700; 9.600 (Ørland)Koordinatat: 63°42′V 9°36′L / 63.700°V 9.600°L / 63.700; 9.600 (Ørland)
Sipërfaqja 74 km2
Popullsia 5.169 banorë 2004
Dendësia 69,85 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ørlending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0217
Brekstad is located in Norvegjia
Brekstad
Brekstad
Ørland – harta_foto
www.orland.kommune.no

Ørland është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 74 km² dhe popullsi 5169 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ørland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]