Rennebu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rennebu (kthjellim).


Rennebu
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Berkåk
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Bjørn Rogstad (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°49′V 9°52′L / 62.817°V 9.867°L / 62.817; 9.867 (Rennebu)Koordinatat: 62°49′V 9°52′L / 62.817°V 9.867°L / 62.817; 9.867 (Rennebu)
Sipërfaqja 948 km2
Popullsia 2.594 banorë 2004
Dendësia 2,74 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Rennbygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0716
Berkåk is located in Norvegjia
Berkåk
Berkåk
Rennebu – harta_foto
www.rennebu.kommune.no

Rennebu është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 948 km² dhe popullsi 2594 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Rennebu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]