Melhus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Melhus (kthjellim).


Melhus
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Melhus

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Melhus
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Erling Bøhle (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°10′V 10°18′L / 63.167°V 10.300°L / 63.167; 10.300 (Melhus)Koordinatat: 63°10′V 10°18′L / 63.167°V 10.300°L / 63.167; 10.300 (Melhus)
Sipërfaqja 696 km2
Popullsia 14.457 banorë 2008
Dendësia 20,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Melhusbygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2018
Vendndodhja
Melhus is located in Norvegjia
Melhus
Melhus
Melhus – harta_foto
www.melhus.kommune.no

Melhus është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 696 km² dhe popullsi 14457 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Melhus – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]