Midtre Gauldal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Midtre Gauldal (kthjellim).


Midtre Gauldal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Midtre Gauldal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Støren
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Erling Lenvik (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°55′V 10°30′L / 62.917°V 10.500°L / 62.917; 10.500 (Midtre Gauldal)Koordinatat: 62°55′V 10°30′L / 62.917°V 10.500°L / 62.917; 10.500 (Midtre Gauldal)
Sipërfaqja 1.860 km2
Popullsia 5.910 banorë 2004
Dendësia 3,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gauldaling ose Gauldøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1837
Vendndodhja
Støren is located in Norvegjia
Støren
Støren
Midtre Gauldal – harta_foto
www.midtre-gauldal.kommune.no

Midtre Gauldal është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1860 km² dhe popullsi 5910 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]