Selbu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Selbu (kthjellim).


Selbu
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Selbu

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Mebond
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Karin Galaaen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°11′V 11°18′L / 63.183°V 11.300°L / 63.183; 11.300 (Selbu)Koordinatat: 63°11′V 11°18′L / 63.183°V 11.300°L / 63.183; 11.300 (Selbu)
Sipërfaqja 1.235 km2
Popullsia 3.944 banorë 2004
Dendësia 3,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Selbygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0822
Vendndodhja
Mebond is located in Norvegjia
Mebond
Mebond
Selbu – harta_foto
www.selbu.kommune.no

Selbu është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1235 km² dhe popullsi 3944 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Selbu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]