Oppdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Oppdal (kthjellim).


Oppdal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Oppdal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Aune
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Ola Røtvei (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°34′V 9°36′L / 62.567°V 9.600°L / 62.567; 9.600 (Oppdal)Koordinatat: 62°34′V 9°36′L / 62.567°V 9.600°L / 62.567; 9.600 (Oppdal)
Sipërfaqja 2.274 km2
Popullsia 6.456 banorë 2004
Dendësia 2,84 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Oppdaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1228
Vendndodhja
Aune is located in Norvegjia
Aune
Aune
Oppdal – harta_foto
www.oppdal.kommune.no

Oppdal është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2274 km² dhe popullsi 6456 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Oppdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]