Sør-Trøndelag

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sør-Trøndelag (kthjellim).


Sør-Trøndelag
Sør-Trøndelag fylke
—  qark  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Kryeqëndra Trondheim
Kryekomunari Tore O. Sandvik
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°10′V 10°20′L / 63.167°V 10.333°L / 63.167; 10.333 (Sør-Trøndelag)Koordinatat: 63°10′V 10°20′L / 63.167°V 10.333°L / 63.167; 10.333 (Sør-Trøndelag)
Sipërfaqja 18.855,76 km2
Popullsia 297.366 banorë 2011
Dendësia 15,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-16

Sør-Trøndelag – Vendndodhja

www.stfk.no

Sør-Trøndelag është një qarkrajonin TrøndelagNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 18855.76 km² dhe popullsi 297366 banorë[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]