Hitra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hitra (kthjellim).


Hitra
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hitra

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Fillan
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Ole Haugen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°32′V 8°51′L / 63.533°V 8.850°L / 63.533; 8.850 (Hitra)Koordinatat: 63°32′V 8°51′L / 63.533°V 8.850°L / 63.533; 8.850 (Hitra)
Sipërfaqja 685 km2
Popullsia 4.090 banorë 2004
Dendësia 5,97 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hitraværing ose Hitterværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0618
Vendndodhja
Fillan is located in Norvegjia
Fillan
Fillan
Hitra – harta_foto
www.hitra.kommune.no

Hitra është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 685 km² dhe popullsi 4090 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hitra – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]