Malvik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Malvik (kthjellim).


Malvik
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Hommelvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Terje Granmo (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°22′V 10°45′L / 63.367°V 10.750°L / 63.367; 10.750 (Malvik)Koordinatat: 63°22′V 10°45′L / 63.367°V 10.750°L / 63.367; 10.750 (Malvik)
Sipërfaqja 169 km2
Popullsia 12.388 banorë 2004
Dendësia 73,3 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Malvikbygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1032
Hommelvik is located in Norvegjia
Hommelvik
Hommelvik
Malvik – harta_foto
www.malvik.kommune.no

Malvik është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 169 km² dhe popullsi 12388 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Malvik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]