Darmshtadi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Darmstadt
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
139.233 (30. 09. 2006) banorë
1139 Banorë në banorë/km²
Sipërfaqja 122,23 km²
Administrata
Shteti {{{cilishtet}}}
Qarku Hessen
Adresa e kuvendit Luisenplatz 5,64283 Darmstadt
Kodi postal 64283–64297
Prefiksi telefonik 06151,06150 (Wixhausen)
Faqe zyrtare darmstadt.de
Politika
Kryetar Walter Hoffmann (SPD)
Partia udhëheqëse

Darmshtadi (gjer. Darmstadt ) është një qytet në njesisë federale të Hesenit. Darmshtadi është qyteti i katërt më i madh në Hesen, menjëher pas qyteteve më të mëdha siç janë:Frankfurt am Main,Vizbadeni dhe Kaseli.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Link FA